Montaże Takahashi

Postprzez Domek » 2008-05-22, 11:16

Poniżej staram się przedstawić trochę informacji o montażach Takahashi z jakimi miałem lub mam do czynienia. Tak więc troch przynudzę :wink: o trzech różnej klasy montażach - EM10, EM-100 i NJP. Uzupełnieniem tej grupy może być jeszcze montaż EM-200.

A więc po nie po kolei :lol:

Takahashi EM-100

http://mishilo.image.pbase.com/u27/gesc ... 0em100.jpg

Jakiś czas temu nabyłem od jednego z naszych forumowych kolegów montaż Takahashi EM-100 (obecnie jest użytkowany już przez innego właściciela). Montaż miał już swoje lata ale sprawował się u niego znakomicie i robił nim świetne zdjęcia dlatego bez głębszego zastanowienia przywiązałem się do montaży Taka. EM-100 wyposażony był w GoTo Mela Bartelsa i działał znakomicie będąc w stanie uprowadzić ogniskową 2,2 metra (bez guidowania) przez kilkadziesiąt sekund z punktowymi gwiazdami (przy ustawieniu na polarną jedynie za pomocą lunetki biegunowej montażu - dość jednak dokładnej).

Zainstalowanie na nim TV101 z Canonem 10D lub Mewlona 180 nie powodowało osiągnięcia nawet połowy nośności montażu (wg mnie max to będzie jakieś 14-15 kg ale producent zachowawczo podaje nośność jako 25lbs, czyli ok. 12kg) Dla porównania powszechnie stosowany Vixen GP ma nośność 7kg (raczej już nie zachowawczo) a Vixen GP-DX 10kg (też raczej nie zachowawczo). W przypadku EM-100 nie ma oczywiście mowy o jakimś „wygaszaniu drgań” bo czegoś takiego nie zaobserwowałem. Oczywiście przy ręcznym ustawianiu ostrości i dłuższej ogniskowej obraz z webkamerki wykazuje niewielkie drgania na monitorze jednak po puszczeniu fokusera obraz natychmiast zastyga w miejscu. Innymi słowy, ten montaż to kawał solidnej Japońskiej roboty.

GoTo Bartelsa znakomicie zdaje egzamin i umożliwia realizowanie samonaprowadzania z palmtopami Pocket PC. Podłączenie Pocket PC (ja mam iPAQa) następuje do laptopa sterującego GoTo i umożliwia wybór obiektów poprzez oprogramowanie na przykład The Sky Pocket Edition.

Demonstracyjną wersje tego programu i opis jego działania można znaleźć tutaj: http://www.bisque.com/Products/TheSkyPE/TheSkyPE.asp . GoTo z EM-100 ma bardzo niewielka prędkość 25x jednak nie ma problemu z ręcznym ustawieniem na znaną jaśniejszą gwiazdę a następnie GoTo do wybranego pobliskiego obiektu. Bez GoTo trochę ciężko byłoby fotografować te najciemniejsze DS-y bo ich po prostu nie widać wizualnie. Można (a nawet trzeba) oczywiście wyszukiwać ciemne obiekty orientując się na mapkach nieba ale ja nie mam tyle cierpliwości.

A teraz kilka danych technicznych o Takahashi EM-100.

Waga głowicy: ok. 10kg
Nośność (raczej zaniżana przez Takahashi): 12kg (25 lbs)
Dokładność prowadzenia: +-10 arc sek lub lepsza.

Zmierzony przez PTL-a PE (periodic error) wynosił +-8 i po zastosowaniu PEC (Periodic Error Correction) umożliwiał osiąganie niezłych wyników w astrofotografii. Dobre PE, spora nośność i łatwość transportowania - to główne zalety tego montażu. Do wad zaliczyłbym brak GoTo w standardzie (trzeba podłączać Laptopa do realizacji GoTo - ale realizuje on również funkcję PEC oraz może realizować guidowanie nawet z webkamerką) i dość wolne GoTo realizowane z Melem Bartelsem.

Poniżej dwa zdjęcia głowicy EM-100:

Obrazek

Obrazek

Montaż przekazałem w inne ręce tylko i wyłacznie dlatego, że wszedłem w posiadanie innego (opisanego poniżej) i montaż o mniejszej nośności nie był mi już potrzebny (zresztą jak się później okazało nie był to słuszny wniosek :wink: ).

Takahashi NJP

http://mishami.image.pbase.com/u27/gesc ... njptpc.jpg
Mój NJP wygląda prawie dokładnie tak jak na powyższym zdjęciu ale ma inny system GoTo - FS2.

Pierwotnie chciałem sprowadzić G41 od Andrasa z Węgier ale był on „lekko” nieelastyczny co do ceny i dostarczenia sprzętu do Warszawy. Zresztą kolejne próby nabycia innych rzeczy od niego skończyły się niepowodzeniem (na przykład rura węglowa do Newtona) :lol: ale może i dobrze się stało. Poza tym słyszałem, że G41 wydaje z siebie niezbyt przyjemny dźwięk, a ja z sąsiadami wolałbym być w dobrych stosunkach.

Montaż Takachashi NJP-160 jest produkowany przez Takahashi od dobrych kilku lat (chyba dokładnie od 1979 roku :!: ) w niezmienionej formie. Widocznie Panowie z Taka uznali, że nie ma co w nim zmieniać. Dostępna jest wersja Temma (z GoTo) lub zwykła. Moja wersja jest bez GoTo ale zamierzałem wykorzystywać do tego celu system Mela Bartelsa, który ma wszystkie użyteczne dla mnie funkcje. Jednak ostatecznie nabyłem FS2 firmy Astro-Electronic - www.astro-electronic.de

A teraz kilka danych technicznych o Takahashi NJP 160.

Waga głowicy: 25kg
Nośność (raczej zaniżana przez Takahashi): 30kg (65 lbs)
Dokładność prowadzenia: 4 arc sek lub lepsza.

Ewentualnie więcej danych technicznych jest tutaj: http://www.takahashiamerica.com/NJP.htm

Zmierzony przeze mnie PE wyniósł +-2,5 arc sek.

Ciekawą funkcją NJP jest tzw. „side locking plate”. Na czym to cos polega. Otóż w przypadku montaży bez tej funkcji, nawet jeśli ustawiliśmy montaż na „polarną” metodą dryftu to przy blokowaniu głowicy następuje niewielkie jej przesunięcie, które powoduje niewielką niedokładność w ustawieniu „polarnej” i przy dłuższych ekspozycjach (20 minut i więcej) zauważalny będzie efekt dryftu.

Do NJP standardowo dodawane są 3 przeciwwagi o wadze 6,5kg każda. W przypadku korzystania z maksymalnego odciążenia montażu należałoby dokupić jeszcze jedną lub 2 przeciwwagi (ja mam 4 sztuki, czyli 28kg). Ale widziałem fotki w sieci z założonymi przeciwwagami w liczbie 6 (sześć) sztuk czyli razem 39kg !!!

Montaż NJP w ofercie Takahashi plasuje się pomiędzy montażem EM-200 o nośności 16 kg (35,2lbs) i montażem EM-500 o nośności 40kg (84lbs).

Pewnym problemem jest mobilność montażu. O ile pamiętam nie miałem większego problemu z podniesieniem i nawet dłuższym przytrzymaniem EQ6 na prawie wyprostowanych rękach, o tyle NJP strasznie czuć w rączkach co może czynić z niego tzw „problem” w transporcie.

I jeszcze słowo o statywie. Statyw do montaży Takahashi jest kupowany oddzielnie. Ja mam statyw J-L. Statyw jest znakomicie wykonany i montaż na nim siedzi SUPER stabilnie.

No i ostatnia z ciekawostek. Montaż jest wyposażony w szynę do powieszenia na nim dwóch teleskopów, które przypinane są obok siebie. Myślę że można byłoby powiesić na nim jakąś betoniarkę (C11-C14) i obok refraktor 4-5 calowy do guidowania. Wygląda to tak:

Zdjęcia sprzętu i skrótowy opis można zobaczyć tutaj:

http://www.astrophotography.pl/njp160.php

Poniżej kilka innych zdjęć:

NJP i EM-100:

Obrazek

Obrazek

Przekładnia (dość dokładna):

Obrazek

Obrazek

Jako pewnego rodzaju podsumowanie powiem tyle, że większość (no prawie wszystkie) zdjęcia z mojej galerii wykonane były z pomocą Takahashi NJP.

Takahashi EM-10

http://mishilo.image.pbase.com/u27/gesc ... 02em10.jpg

No po pewnym czasie użytkowania NJP okazało się, że przydałby się montaż, który byłby bardziej niż NJP przenośny. Montażem, który mi odpowiada pod względem przenośności mogł być tylko jeden - EM10 (nowsza wersja EM-100 ale o troche mniejszej nośności).

Sprzęt dla mnie typowo wyjazdowy do tzw. "szerokiego kąta".

Tak oto wygląda mój zestaw (również z zamontowanym systemem GoTo - FS2):

Obrazek

Zestaw już się sprawdził. Przykładowe fotografie nim wykonane można zobaczyć tutaj:

10 minut z Canonem 10D (bez odejmowania darków) z ogniskową 70mm - jaki ładny szeroki kadr :?: :wink: )

http://www.astrophotography.pl/gear/zes ... taw_18.jpg

NGC7000:
http://www.astrophotography.pl/dso/ngc7000/ngc7000.html
http://www.astrophotography.pl/inne/ngc ... 5_1024.jpg

A teraz kilka danych technicznych o Takahashi EM-10.

Waga głowicy: 7kg
Nośność (raczej zaniżana przez Takahashi): 8kg (20 lbs)
Dokładność prowadzenia: +-10 arc sek lub lepsza.

Wieszałem już również na tym montażu sprzęt o ogniskowej 1500mm i wadze ok 7 kg i nie było problemów z prowadzeniem (oczywiście z użyciem guidowania).

Dla przykładu poniższe zdjęcia zostały zrobione właśnie z wykorzystaniem EM-10:

http://www.astrophotography.pl/dso/m35/m35.html

http://www.astrophotography.pl/dso/m38/m38.html

Jako podsumowanie polecam obejrzenie zdjęć przedstawiających historię Takahashi:

http://www.pbase.com/gesc/takahashi_telescope&page=all

Zachęcam do zamieszczania opisu sprzętu.

Z pozdrowieniami,
Dominik
Domek Offline


-#40%
-#40%
 
Posty: 259
Dołączył(a): 2008-05-05, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez pepelito » 2008-05-24, 20:29

Piękna recenzja :shock: Troszkę tych montaży było w twoim posiadaniu! ;-)
pepelito Offline


-#10%
-#10%
 
Posty: 67
Dołączył(a): 2008-04-27, 21:20
Lokalizacja: Zagorzyce


Powrót do Montaże

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron