Początek budowy montaż az-alt.

Dział przeznaczony do prezentowania własnych "wynalazków" domowej roboty.

Moderator: Coremeil

Postprzez pepelito » 2008-05-25, 13:15

Właśnie na sąsiednim forum jedna osoba oddawała "przestrajany rezonator wnękowy" Miała być wykorzystana jako głowica monta azymutalnego. A wiec go wziąłem. i mam zamiar zrobić z niego monta :lol: Oto link do tego czegoś

http://astro-forum.org/Forum/index.php? ... ntry290569

Może macie jakieś pomysły co do tego czegoś jako zastosowanie jako mont?
Jeszcze togo nie mam w domu. Ale jak bee miał to zobaczymy co da się zrobić.

Ma ktoś jakieś pomysły jak zrobić oś ALT? Pewnie trzeba ten kwadrat na zdjęciu zatkać z dziurka w środku równą średnicy oś alt. A może inaczej :mrgreen:


Obrazek
pepelito Offline


-#10%
-#10%
 
Posty: 67
Dołączył(a): 2008-04-27, 21:20
Lokalizacja: Zagorzyce

Postprzez Domek » 2008-05-25, 16:33

pepelito napisał(a):Właśnie na sąsiednim forum jedna osoba oddawała "przestrajany rezonator wnękowy" Miała być wykorzystana jako głowica monta azymutalnego. A wiec go wziąłem. i mam zamiar zrobić z niego monta :lol: Oto link do tego czegoś

http://astro-forum.org/Forum/index.php? ... ntry290569

Może macie jakieś pomysły co do tego czegoś jako zastosowanie jako mont?
Jeszcze togo nie mam w domu. Ale jak bee miał to zobaczymy co da się zrobić.
Obrazek


Może coś na kształt montażu z poniższego zdjęcia da się z tego zrobić ?

Obrazek

Pozdrawiam,
Dominik
Domek Offline


-#40%
-#40%
 
Posty: 259
Dołączył(a): 2008-05-05, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez pepelito » 2008-05-25, 16:57

No właśnie tak sobie myslałem żeby właśnie zrobić coś na kształt głowicy Giro. Wielkie dzięki za fotkę. nie mogłem znaleźć.

PS. Właśnie się dowiedziałem żebym nie używał siekiery, pinesek i taśmy klejącej Idea

Po to abym nie zrobił dalej podobnego do tego: :P
http://astromaniak.pl/viewtopic.php?t=4723
pepelito Offline


-#10%
-#10%
 
Posty: 67
Dołączył(a): 2008-04-27, 21:20
Lokalizacja: Zagorzyce

Postprzez pepelito » 2008-05-29, 16:16

Dziś otarł do mnie ten rezonator. Jest on dość wielki. I cięższy od EQ3 około 2x. No ale nic przedstawiam wymiary i porównanie do EQ3!

http://images29.fotosik.pl/221/9d8d17146f1a8bb2.jpg

http://images28.fotosik.pl/221/2455de7856557a1f.jpg

Na pierwszym zdjęciu widać Otwór w którym trzeba jakoś puścić oś deklinacji. Oś RA chodzi cudowanie miękko bez luzów (nie da się ich wyczuć) Nie chodzi za lekko ani za ciężko. właśnie sie obawiał tego że będzie źle chodzić ale chodzi dobrze :D To miejsce które jest zaznaczone ramka się właśnie obraca. A ta tabela z liczbami to toczona rurka o grubości ścianki 3mm. No i tam trzeba będzie. zamocować mocowanie do statywu (w tym miejscu). Ale nie wiem czy nie będzie za słabe. Mają być 2 obejmy które będą zamocowane do ruchomych wideł (mocowanie widłowe). MA być regulowane od 50* do 90* Aby można było przestawiać z paralaktycznego na azymutalny. :mrgreen: A teraz coś o osi deklinacji. Jak ją zrobić myślałem żeby do tych "uszów" przykręcić kawałek blachy z dziurą w środku równą średnicy osi. ale wtedy będą luzy. No na razie nic nie potrafię wymyślić może coś doradzicie? Z jednego końca osi będzie przyspawana nakrętka aby można było przykręcić pręt przeciwwagi od EQ3 A z drugiego końca coś na kształt dovetailu. Na razie tyle! A co do statywu już wymyśliłem! A nawet zacząłem robić. :roll:
pepelito Offline


-#10%
-#10%
 
Posty: 67
Dołączył(a): 2008-04-27, 21:20
Lokalizacja: Zagorzyce

Postprzez pepelito » 2008-05-30, 18:45

A oto fotki statywu. Nogi statywu są wykonane z listw 6,5cmx4cm (łaty dachowe) A wzmacniane u góry sztachetami 8cmx1,5cm. U samej góry znajduje sie deska ok 20cmx20cmx2cm. Do niej będzie przykręcona 3śruby M10 symetrycznie w rogach do których będzie przykręcona droga deska w celu regulacji. A w tej desce będzie wycięta dziura ok 3cm do przykręcona głowicy (rezonator) Ale zrezygnowałem z paralaktyka. Wybieram opcje az-alt na 100%. Czyli wystarczy że przykręcę go pod katem prostym do podstawy tripoda.

Widok ogólny:
ObrazekObrazek



Widok jednej z nóg statywu:
Obrazek


Widok podstawy tripoda:
Obrazek


Widok mocowania nóg do podstawy:
Obrazek


No i sobie na na nim siedzę. Jest dość sztywna na pewno sztywniejszy od statywu EQ3
Obrazek



A teraz coś o osi delta. Zrobiłem podglądowy rysunek. Jak ma być mocowane, jest napisane na rysunku.

Obrazek
pepelito Offline


-#10%
-#10%
 
Posty: 67
Dołączył(a): 2008-04-27, 21:20
Lokalizacja: Zagorzyce

Postprzez Coremeil » 2008-05-30, 18:52

To wygląda z daleka prawie jak jakiś montaż ze sklepu :-D

Muszę też nad takim czymś pomyśleć
Coremeil Offline

Avatar użytkownika
-#40%
-#40%
 
Posty: 301
Dołączył(a): 2008-04-15, 20:30
Lokalizacja: Rumia

Postprzez Przemysław93 » 2008-05-31, 10:03

Jak narazie wygląda na dobrą, sztywną konstrukcję ;-)
Powodzenia
,,Astronomia zmusza duszę do spojrzenia ku górze i prowadzi z tego świata do innego''
Przemysław93 Offline

Avatar użytkownika
-#10%
-#10%
 
Posty: 44
Dołączył(a): 2008-05-24, 20:14
Lokalizacja: Prawie-Zielona Góra

Postprzez Coremeil » 2008-05-31, 15:42

Przemysław93 napisał(a):Jak narazie wygląda na dobrą, sztywną konstrukcję ;-)


Tylko z bliska troche krzywe :-/
Coremeil Offline

Avatar użytkownika
-#40%
-#40%
 
Posty: 301
Dołączył(a): 2008-04-15, 20:30
Lokalizacja: Rumia

Postprzez pepelito » 2008-05-31, 16:17

A no krzywe krzywe. Po co mi proste ?
pepelito Offline


-#10%
-#10%
 
Posty: 67
Dołączył(a): 2008-04-27, 21:20
Lokalizacja: Zagorzyce

Postprzez Coremeil » 2008-05-31, 16:19

By estetyczniej wyglądało ;-)

Ja muszę takie listewki sobie załawić i sobie zrobie montaż z drewna, ale z regulowaną wysokością, nawet mam pomysł jak to zrobić.
Coremeil Offline

Avatar użytkownika
-#40%
-#40%
 
Posty: 301
Dołączył(a): 2008-04-15, 20:30
Lokalizacja: Rumia

Postprzez pepelito » 2008-06-01, 11:55

To jest ta os wraz z łożyskiem.
ObrazekObrazek

A tutaj głowica na statywie. Proszę się nie dziwić że statyw zyskał nowych elementów ale wolałem to wykonać na wszelki wypad przez to stracił na estetyce, ale zyskał jeszcze na sztywności i wytrzymałości.
Jednym się spodoba, a innym się nie spodoba. Ale cóż inni nie będą go używać będę tylko ja. A więc nie powinno to nikomu zbytnio przeszkadzać.

ObrazekObrazekObrazek
pepelito Offline


-#10%
-#10%
 
Posty: 67
Dołączył(a): 2008-04-27, 21:20
Lokalizacja: Zagorzyce

Postprzez pepelito » 2008-06-02, 20:33

Postanowiłem zrobić coś innego ale to pewnie tylko dla próby. wziąłem panele podłogową bardzo twarda wywierciłem wiertłem do drewna dziurę mniejszą o ok 0,5mm o średnicy osi. Postanowiłem zrobić właśnie tak os DEC. Ale co się później okazało. Tak właśnie zrobiona oś jest praktycznie bez łuzowa ie wyczułem luzów a chodzi bardzo płynnie aż za płynnie. Dam parę fotek. Na razie tak zostanie tak jak jest jak zdobędę materiał to wtedy wytoczę gniazda na łożyska i wtedy będzie git. Na fotkach fajnie są zamocowane przeciwwagi nie miałem jak ich zamocować i tak zamocowałem bo już nie miałem sił. Po całym dniu pracy przy sianie. Dopiero o 6 skończyliśmy to wtedy poszedłem robić monta. Ale już sił nie man.

Dovetail zrobiłem z blachy 6mm. Myślę że wytrzyma. Teraz pytanie czy tak może na razie zostać. wiem że drewno nie jest trwałe. Po jakimś czasie sie wytrze i powstaną duże luzy. Ale można zrobić od nowa.


Widok ogólny:

Obrazek


Widok no mocowanie osi:

Obrazek


Dovetail:

Obrazek



Mocowanie przeciwwag:

Obrazek
pepelito Offline


-#10%
-#10%
 
Posty: 67
Dołączył(a): 2008-04-27, 21:20
Lokalizacja: Zagorzyce

Postprzez pepelito » 2008-06-04, 19:39

Ii po malowaniu. UWAGA! Na statyw brakło mi farby i wygląda jak wygląda, ale cóż tak musi zostać. A głowicę wymalowałem czarną farbą i zieloną kanadyjską chlorokauczukową. Nie miałem innej w domu. Ale za to ładny kolor wyszedł. Oś AZ po wyważeniu. i lekkim popchnięciu robi pełny obrót chodzi cudownie. A oś alt. Jest zrobiona jak jest. Ale chodzi także dobrze na pewno nie tak jak dec. Ale lepiej niż osie RA i DEC w EQ3.Tam to chodziło ciężko i z luzami. W tej głowicy. Drgania gasną po 4-5s. Ale przy ogniskowej 1500 i powiększeniu 60x myślę że jest dobrze. W tym montażu obiekty wyszukuje ok 3x szybciej niż w paralaktycznym. Wiadomo dlaczego. np. Arktura znalazłem w 3s.

Takie małe porównano z EQ3:

ObrazekObrazek


I pozostałe zdjęcia.

ObrazekObrazek
pepelito Offline


-#10%
-#10%
 
Posty: 67
Dołączył(a): 2008-04-27, 21:20
Lokalizacja: Zagorzyce


Powrót do ATM - Amatorskie Teleskopowe Majsterkowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron