Space Transportation System, czyli misje STS

Moderatorzy: Coremeil, Kasia:)

Postprzez Kasia:) » 2008-08-10, 15:03

Space Transportation System

Już niedługo, bo w październiku br., odbędzie się kolejna misja STS, oznaczona numerem 125, w którą wyruszy prom kosmiczny Atlantis. Celem misji będą prace konserwacyjne przy Kosmicznym Teleskopie Hubble'a.
Niestety, w 2010 roku planowane jest zakończenie misji wahadłowców, dlatego ten temat przypomni misje, które zapisały się w historii astronautyki jeszcze w ubiegłym stuleciu.

Historia programu...

Space Transportation System (tłum. System Transportu Kosmicznego) to amerykański program lotów kosmicznych, realizowany przy użyciu wahadłowców.
Historia programu sięga przełomu lat 60-tych i 70-tych XX wieku, kiedy to dobiegał końca program Apollo. W owym czasie NASA zaczęła poszukiwać celu dla nowych misji. Pojawiła się koncepcja programu, którego celem miało być stworzenie pojazdu kosmicznego wielokrotnego użytku, zdolnego do wynoszenia ładunków i osób na orbitę okołoziemską. Powstanie takiego pojazdu miało stworzyć możliwości do realizacji dalszych misji księżycowych, budowy stacji orbitalnej oraz wypraw na Marsa. Niestety, z powodu ograniczenia finansów NASA była zmuszona szukać oszczędności i zrezygnowała z podróży na Czerwoną Planetę. Jednak pozostano przy planach budowy nowego pojazdu kosmicznego i stacji orbitalnej. Szybko okazało się, że zrealizowanie obu przedsięwzięć będzie niemożliwe znowu z powodu braków finansowych. Ostatecznie jako plan do realizacji wybrano budowę wahadłowca. Wtedy też amerykańskie Siły Powietrzne (ang. United States Air Force) prowadziły prace nad podobnym programem, zwanym X-20 Dyna-Soar. NASA chcąc zachować jak najwięcej programów badawczych, zwróciła się do Sił Powietrznych z propozycją współpracy. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych przyjęły tę propozycję, lecz postawiły wysokie wymagania dotyczące budowy promu kosmicznego, które wynikały z chęci wynoszenia na orbity okołobiegunowe ciężkich satelitów szpiegowskich. Dodatkowo, według USAF, wahadłowiec miał posiadać dużą zdolność do manewrowania, co umożliwiłoby lądowanie na wielu terenach w całym kraju. Realizację tych założeń umożliwiała tylko duża powierzchnia nośna, a co się z tym wiązało, konstrukcja większych i cięższych skrzydeł. Nie mogły być one jednak zbyt duże, bowiem ich rozpiętość była ograniczona przez ściśle określony maksymalny, dopuszczalny wymiar poprzeczny. Odpowiednio dużą powierzchnię można było osiągnąć przez zastosowanie skrzydeł delta, które byłby znacznie masywniejsze. Dodatkowo każdy wzrost masy promu wymagał większego udźwigu dolnego stopnia rakiety nośnej. Planowany system dwustopniowy przekroczył rozmiary rakiety Saturn V, przez co koszty realizacji projektu niebotycznie wzrosły.
Przeciwnicy wahadłowców wysuwali propozycję, aby do budowy i utrzymania stacji orbitalnej wykorzystać rakiety Saturn V oraz moduły Gemini, co miało być gotowym i tańszym sposobem realizacji planów. Jednak pozostano przy rozwiązaniu, by wszystkie kolejne loty kosmiczne realizowane były przy użyciu wahadłowców. Wymagało to jednak, aby koszt wyniesienia przez prom jednego kilograma ładunku na orbitę był niższy, niż
w przypadku użycia jakiegokolwiek innego systemu.
W tym czasie NASA starała się zapewnić stabilne, co najmniej pięcioletnie finansowanie projektu. Jednak rosnąca inflacja oraz wojna wietnamska doprowadziły do cieć budżetowych. Próbowano rozłożyć finansowanie projektu w czasie, lecz nie zdało to egzaminu, bo niemożliwe było zbudowanie połowy rakiety w czasie obecnym, kolejnej części w okresie późniejszym i testowanie każdego fragmentu osobno. W konsekwencji zmieniano wiele razy konstrukcję promu kosmicznego.
Zrezygnowano z możliwości ponownego użycia wszystkich części. Zdecydowano się na konstrukcję z zewnętrznym zbiornikiem paliwa – External Tank (ET), która była tańsza
w budowie i dawała możliwość wynoszenia większego ładunku. Jednak ta metoda miała też swój minus, bo wymagała wyrzucania zbiornika przy każdym użyciu wahadłowca.
Ostatnim punktem spornym była konstrukcja silników dodatkowych. Początkowo zastanawiano się nad użyciem dolnego członu rakiety Saturn V, jednak zdecydowano się ostatecznie na dwie rakiety na paliwo stałe, SRB – Solid Rocket Booster, które umocowane zostały po bokach zewnętrznego zbiornika – ET.
Projekt wahadłowca został ogłoszony 5 stycznia 1972 roku za prezydentury Richarda Nixona.
17 września 1976 roku ukończono budowę pierwszego wahadłowca – Enterprise. Początkowo planowano nadać mu nazwę Constitution, ale wskutek listowej interwencji fanów serialu Star Trek, ostatecznie prom nazwano Enterprise.
Enterprise był testowym promem i nigdy nie wyruszył w przestrzeń kosmiczną. Służył do ćwiczeń – umożliwiał naukę lądowania bez silników i obserwacje zachowania orbitera
w atmosferze. Do jego transportu posłużył Jumbo Jet – Boeing 747. Planowano przystosowanie promu Enterprise do lotów kosmicznych, jednak przez wprowadzone zmiany w budowie wahadłowca i związane z tym duże koszty, zrezygnowano z tego zamiaru.
Dziś Enterprise jest eksponatem w National Air And Space Museum w Waszyngtonie.
Pierwszym wahadłowcem, który odbył podróż kosmiczną była Columbia, która
25 marca 1979 roku dotarła do Centrum Lotów Kosmicznych im. Kennedy’ego. Swój pierwszy lot w przestrzeń kosmiczną rozpoczęła w kwietniu 1982 roku. Drugim promem dostarczonym do Centrum w lipcu 1982 roku był Challenger, następnym Discovery, który pojawił się na Florydzie w listopadzie 1983 roku, a w kwietniu 1985 roku dostarczono prom Atlantis.
Dnia 28 stycznia 1986 roku miała miejsce katastrofa promu Challenger. Z zachowanych części, które miały służyć jako zapasowe dla istniejącej floty, zbudowano prom Endeavour, który do Centrum im. Kennedy’ego dostarczono w maju 1991 roku.
Niestety, druga katastrofa promu kosmicznego, której uległ statek Columbia 1 lutego 2003 roku, postawiła pod znakiem zapytania dalszy los załogowych lotów kosmicznych. W czasie przerwy wprowadzono Program Powrotu do Lotów (Return to Flight). Trakcie tego programu przeprowadzono analizę przyczyn katastrofy Columbii oraz przedstawiono metody wykrywania uszkodzeń kadłuba i metod jego naprawy podczas przebywania na orbicie.
26 lipca 2005 roku w misji STS-114 wystartował prom Discovery, który wznowił realizację załogowych lotów w przestrzeń kosmiczną.

To z pewnością nie wielki kawałek historii programu STS. Obecnie odbyło się już ponad 100 lotów promów kosmicznych, a przed nami jeszcze kilka kolejnych...

Dalsze informacje zamieszczane w tym temacie przypomną odbyte już misje lotów wahadłowców.

Dla ciekawych zamieszczam poniżej prosty opis budowy wahadłowca.

Obrazek
Zdjęcie: http://pl.wikipedia.org
Opis: Kasia G.


Źródło: http://pl.wikipedia.org/
Ostatnio edytowano 2008-08-23, 13:23 przez Kasia:), łącznie edytowano 5 razy
Kasia:) Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 105
Dołączył(a): 2008-06-18, 21:30
Lokalizacja: Police/k. Szczecina

Postprzez Kasia:) » 2008-08-10, 15:12

Spis lotów promów kosmicznych

Pierwszy lot wahadłowca w przestrzeń kosmiczną nastąpił w kwietniu 1981 roku, potem przez kolejne lata, czy to z większą, czy z mniejszą częstotliwością startowały w kosmos kolejne promy.
Poniżej zamieszczone tabele zawierają spis misji, które odbyły się do czerwca 2008 roku.

Tabela 1
Obrazek

Tabela 2
Obrazek
Ostatnio edytowano 2008-08-10, 15:16 przez Kasia:), łącznie edytowano 1 raz
Kasia:) Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 105
Dołączył(a): 2008-06-18, 21:30
Lokalizacja: Police/k. Szczecina

Postprzez Kasia:) » 2008-08-10, 15:15

Spis lotów promów kosmicznych cd.

Tabela 3

Obrazek

Tabela 4

Obrazek

Tabela 5
Obrazek
Kasia:) Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 105
Dołączył(a): 2008-06-18, 21:30
Lokalizacja: Police/k. Szczecina

Postprzez Kasia:) » 2008-08-13, 16:29

Misja STS-1

Emblemat i załoga misji


Obrazek Obrazek

Dane w skrócie:

Załoga:
Dowódca: John W. Young (na zdjęciu po lewej)
Pilot: Robert L. Crippen (na zdjęciu po prawej)
Masa orbitera:

-startowa - 99 453 kg
-przy lądowaniu - 88 662 kg
Perygeum: 240km
Apogeum: 251km
Inklinacja:
40,3 stopnia
Okres orbitalny 89,4 min.


Dnia 12 kwietnia 1981 roku, o godzinie 14:00:03, z kosmodromu 39A na Przylądku Canaveral (Floryda) wystartował prom kosmiczny Columbia – był to pierwszy lot statku kosmicznego wielokrotnego użytku. Załogę pierwszego lotu tworzyli John W. Young (dowódca), który brał udział w dwóch misjach Gemini i dwóch lotach kosmicznych Apollo, oraz Robert L. Crippen (pilot). STS-1 była pierwszą misją Crippena w jego karierze astronauty. Załogą zapasową byli Joe H. Engle i Richard H. Truly.
Start Columbii nastąpił z dwudniowym opóźnieniem ze względu na problemy z synchronizacją jednego z komputerów ogólnego przeznaczenia. Był to pierwszy lot wahadłowca, a zarazem pierwsze użycie silników dodatkowych na paliwo stałe w misjach załogowych. Krótko ujmując był to lot doświadczalny.
Celem misji STS-1 było przetestowanie wszystkich systemów promu, bezpieczne wprowadzenie go na orbitę, obserwacja zachowania promu podczas przebywania na orbicie okołoziemskiej i bezpieczne lądowanie. Testy te przebiegły pomyślnie, dowodząc skuteczności programu lotów wahadłowców.
Jedynym ładunkiem, jaki zabrała na swoim pokładzie Columbia, były urządzenia kontroli lotu (z ang. Development Flight Instrumentation – DFI), czyli zestaw czujników i urządzeń pomiarowych, które na bieżąco badały naprężenia występujące w trakcie startu, lotu orbitalnego i podczas lądowania.
W takcie misji prom okrążył Ziemię 36 razy.
14 kwietnia 1981 roku, o godzinie 20:20:57 czasu polskiego, Columbia dotknęła 23 bieżni bazy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Edwards (Edwards Air Force Base).Misja trwała łącznie 2 dni, 6 godzin, 20 minut i 53 sekundy.
Oględziny Columbii wykazały, że w wyniku nadciśnienia wywołanego przy odpaleniu silników na paliwo stałe, odpadło 16 płytek ochrony termicznej, a 148 uległo uszkodzeniu. Mimo to Columbia pozostała bez szwanku, dlatego wzięła udział w kolejnych czterech misjach STS.

Obrazek
Columbia przed startem

Źródło:
http://pl.wikipedia.org
www.nasa.gov
Kasia:) Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 105
Dołączył(a): 2008-06-18, 21:30
Lokalizacja: Police/k. Szczecina

Postprzez Kasia:) » 2008-08-23, 13:12

Misja STS-2

Emblemat i załoga misji

ObrazekObrazek

Dane w skrócie:

Załoga:
Dowódca: Joe H. Engle (na zdjęciu po lewej)
Pilot: Richard H. Truly (na zdjęciu po prawej)
Perygeum: 222km
Apogeum: 231 km
Inklinacja: 38 stopni

Dnia 12 listopada 1981 roku z kosmodromu 39A, o godzinie 10:09:59 EST, wystartował prom kosmiczny Columbia, wyruszając w swoją drugą podróż na orbitę okołoziemską. Start Columbii rozpoczął drugą misję z programu Space Transportation System, czyli misję STS-2.
Start wahadłowca planowany pierwotnie był na dzień 9 października. Został on jednak przesunięty ponieważ w trakcie załadunku wykryto wyciek czterotlenku azotu. Kolejnym terminem startu był więc dzień 4 listopada, ale pojawił się kolejny problem, który uniemożliwił wystrzelenie promu. Otóż przy odliczaniu komputer wskazał niski poziom ciśnień w komórkach paliwowych, co wymagało wstrzymania odliczania. Przy dalszych oględzinach okazało się, iż w dwóch z trzech elektrycznych jednostek pomocniczych (APU) jest za wysokie ciśnienie oleju, a to mogło spowodować wadliwe działanie systemu hydraulicznego.To przyniosło kolejne zmiany w harmonogramie startu, który przesunięto na dzień 12 listopada.. Modyfikacje przeprowadzone na platformie startowej w rakietach pomocniczych przyniosły oczekiwane rezultaty. W dniu startu wymieniono bowiem źle działającą jednostkę przekazywania danych.
Misję zaplanowano początkowo na 5 dni, jednak została ona skrócona do dwóch ze względu na usterki w trzech komórkach paliwowych, które podczas przebywania w przestrzeni kosmicznej produkują elektryczność i wodę. Mimo tych trudności 90% celów misji zostało zrealizowanych.
Podczas lotu po raz pierwszy przetestowano zbudowane przez Kanadę ramię wahadłowca RMS. W skład ładunku wszedł zamontowany na platformie pochodzącej ze Spacelaba zestaw urządzeń obserwacyjnych OSTA-1 (waga 2447 kg) do badania z orbity bogactw mineralnych, pogody, oceanu oraz środowiska. Drugim ładunkiem był użyty też w STS-1 zestaw czujników DFI – Development Flight Instrumentation, które na bieżąco rejestrowały naprężenia podczas wszystkich faz lotu.
Misja STS-2 była ostatnią, w której zastosowano pokryty ochronną powłoką FRL zbiornik zewnętrzny. W kolejnych misjach z powłoki zrezygnowano przez większe koszty i jej wagę.
Dnia 14 listopada 1981 roku, po 2 dniach, 6 godzinach i 13 minutach oraz po okrążeniu Ziemi 37 razy, koła orbitera Columbia dotknęły powierzchni lądowiska w Bazie Sił Powietrznych w Edwards.

Obrazek Obrazek
Start Columbii w misji STS-2

Obrazek
Koła promu kosmicznego Columbia dotknęły lądowiska w Bazie Sił Powietrznych w Edwards.


Żródło:
http://pl.wikipedia.org
www.nasa.gov
www.astronautix.com
Kasia:) Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 105
Dołączył(a): 2008-06-18, 21:30
Lokalizacja: Police/k. Szczecina

Postprzez Kasia:) » 2008-08-27, 10:03

Misja STS-3

Emblemat i załoga misji:

Obrazek Obrazek

Dane w skrócie:

Załoga:
Dowódca: Jack R. Lousma (na zdjęciu po lewej)
Pilot: Ch. Gordon Fullerton (na zdjęciu po prawej)
Masa orbitera:
-startowa- 106 782 kg
-przy lądowaniu- 93 924 kg
-ładunek- 10 301 kg
Perygeum: 241km
Apogeum: 249km
Inklinacja: 38,0 st.
Okres orbitalny: 89,4 min.

22 marca 1982 roku, o godzinie 16:00:00 UTC, w swoją trzecią podróż kosmiczną wystartował orbiter Columbia.
Był to trzeci lot doświadczalny, podczas którego przeprowadzono jeszcze raz operacje bezpiecznego wyprowadzenia wahadłowca w przestrzeń kosmiczną oraz sprowadzenia na Ziemię i obserwowano jego zachowanie podczas przebywania na orbicie.
Głównymi celem misji było jednak kolejne przetestowanie ramienia RMS oraz sprawdzenie wytrzymałości termicznej, poprzez długotrwałe ustawienia promu pod różnym kątem względem Słońca. W celu przeprowadzenia wszystkich testów na podkładzie wahadłowca zabrano w przestrzeń laboratorium Spacelab, co już samo w sobie, było testem pojazdu na wynoszenie ładunków w kosmos.
Jedynymi trudnościami jakie napotkano w trakcie misji były choroba kosmiczna, źle funkcjonują toaleta, problemy z funkcjonowaniem termostatu.
Trzeci lot Columbii zaplanowany był na tydzień, lecz został wydłużony o jeden dzień ze względu na złe warunku pogodowe na Ziemi.
30 marca 1982 roku, o godzinie 16:04:46 UTC wahadłowiec Columbia wylądował w Bazie White Sands w Nowym Meksyku. Było to jedyne lądowanie w tej bazie w całej historii lotów promów kosmicznych.

Obrazek
Columbia wyrusza w trzecią podróż kosmiczną

Obrazek
Lądowanie w Bazie White Sands w Nowym Meksyku

Źródło:
http://pl.wikipedia.org
www.nasa.gov
Kasia:) Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 105
Dołączył(a): 2008-06-18, 21:30
Lokalizacja: Police/k. Szczecina

Postprzez Kasia:) » 2008-09-28, 12:37

Misja STS-4

Emblemat i załoga misji:

Obrazek Obrazek

Dane w skrócie:


Załoga:
Dowódca: Thomas K. Mattingly (na zdjęciu po prawej)
Pilot: Henry W. Hartsfield (na zdjęciu po lewej)
Masa orbitera:
-startowa- 109 616 kg
-przy lądowaniu- 94 774 kg
-ładunek- 11 109 kg
Perygeum: 295 km
Apogeum: 302 km
Inklinacja: 28,5°
Okres orbitalny: 90,3 min


Misja STS-4 była czwartą misja kosmiczną, w której także po raz czwarty został użyty prom kosmiczny Columbia.
Wahadłowiec wystartował z platformy 39A, 27 czerwca 1982 roku, o godzinie 15:00:00 UTC. Był to ostatni lot testowy wahadłowców. Podczas tej podróży w przestrzeń kosmiczną kontynuowano doświadczenia z poprzednich misji, w tym testy wytrzymałości termicznej.
Na swoim pokładzie Columbia zabrała zasobnik Gataway, który zawierał materiały przeznaczone do eksperymentów, przygotowany przez studentów uniwersytetu w Utah. Dodatkowo wyniesiono tajny ładunek dla US Air Force.
Podczas misji załoga przeprowadziła eksperymenty z ręcznymi kamerami oraz doświadczenia medyczne dla dwóch projektów studenckich. Na orbicie okołoziemskiej znów posługiwano się ramieniem RMS, na końcu którego zamontowana była aparatura badająca wytwarzanie zanieczyszczeń przez wahadłowiec podczas przebywania w przestrzeni.
Misja STS-4 zaplanowana na 7 dni, została zakończona dnia 4 lipca 1982 roku, gdy o godzinie 16:09:31 UTC, Columbia wylądowała w Bazie Sił Powietrznych w Edwards. Było to pierwsze lądowanie na betonowej powierzchni lądowiska. Po wylądowaniu załoga spotkała się z prezydentem Ronaldem Reaganem i pierwszą kobietą, która później odbyła podróż kosmiczną na pokładzie promu Challenger.
Misja trwała 7 dni, 1 godzinę, 9 minut i 31 sekund. Pokonany dystans wyniósł 4,7 min km. Prom na orbicie wykonał 112 pełnych okrążeń Ziemi.
Wszystkie cele misji zostały spełnione, mimo, że obie rakiety pomocnicze SRB zaginęły, gdy zawiodły główne spadochrony. Columbia została zwrócona Kennedy Space Center dnia 15 lipca.

Obrazek
Prom Columbia po raz czwarty startuje w podróż kosmiczną
Foto: www.friends-partners.org

Obrazek
Columbia podchodzi do lądowania-Misja STS-4 dobiega końca
Foto: www.lowapproach.com

Źródło: http://pl.wikipedia.org
www.nasa.gov
http://en.wikipedia.org
Kasia:) Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 105
Dołączył(a): 2008-06-18, 21:30
Lokalizacja: Police/k. Szczecina

Postprzez Kasia:) » 2008-11-04, 13:42

Misja STS-5

Emblemat i załoga misji:

Obrazek Obrazek

Dane w skrócie:

Załoga:
Dowódca: Vance Brand (drugi od lewej)
Pilot: Robert Overmyer (trzeci od lewej)
Specjaliści misji: Joseph Allen (pierwszy od lewej)
William Lenoir (czwarty od lewej)
Masa orbitera:
-startowa- 112 088 kg
-przy lądowaniu- 91 841 kg
-ładunek- 14 551 kg
Perygeum: 294 km
Apogeum: 317 km
Inklinacja: 28,5°
Okres orbitalny: 90,5 min.


Misja STS-5 była już piątą misją kosmiczną, ale pierwszą misją operacyjną, i pierwszą, w której udział wzięła większa załoga, składająca się z czterech astronautów. Prom kosmiczny Columbia po raz kolejny wystartował w przestrzeń kosmiczną 11 listopada 1982 roku, o godzinie 12:19:00 UTC z platformy 39A, na Florydzie.
Na swoim pokładzie Columbia zabrała dwóch satelitów telekomunikacyjnych, ktore podczas misji zostały pomyślnie umieszczone i uruchomione na swoich orbitach. Były to satelity SBS-3 oraz Anik-C3.
Podczas tej misji astronauci przeprowadzili także 3 studenckie eksperymenty.
Planowany w tej misji spacer kosmiczny, pierwszy w programie wahadłowców, został przesunięty o jeden dzień, ze względu na chorobę Williama Lenoir'a, który miał wyjść w otwartą przestrzeń kosmiczną wraz z Joseph'em Allen'em. Niestety, spacer trzeba było odłożyć po raz kolejny, bowiem w skafandrach kosmicznych pojawiły się uszkodzenia.
Jednak misja przebiegła szczęśliwie.
Columbia wylądowała w Bazie Sił Powietrznych w Edwards, 16 listopada 1982 roku, o godzinie 14:33:26 UTC.

Obrazek
Start Columbii-rozpoczyna się piąta misja kosmiczna


Źródło i fotografie:
http://pl.wikipedia.org
www.nasa.gov
Kasia:) Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 105
Dołączył(a): 2008-06-18, 21:30
Lokalizacja: Police/k. Szczecina

Postprzez Kasia:) » 2008-11-23, 18:20

Misja STS-6

Emblemat i załoga misji:

Obrazek Obrazek

Dane w skrócie:

Załoga:
Dowódca: Paul J. Weitz (pierwszy od lewej)
Pilot: Karol J. Bobko (czwarty od lewej)
Specjaliści misji: Donald H. Peterson (pierwszy od lewej)
F. Story Musgrave (trzeci od lewej)
Masa orbitera:
-startowa- 116 457 kg
-przy lądowaniu- 86 330 kg
-ładunek- 21 305 kg
Perygeum: 288 km
Apogeum: 295 km
Inklinacja: 28.5°
Okres orbitalny: 90.4 min

Spacer kosmiczny:
Musgrave i Peterson - EVA1
- Początek EVA1 - 7 kwietnia, godz. 21:05 UTC
- Koniec EVA1 - 8 kwietnia, godz. 1:15 UTC


STS-6 była szóstą misją kosmiczną realizowana przy użyciu wahadłowca, ale pierwszą, w którą poleciał nowy prom kosmiczny - Challenger.
Challenger wystartował w swoją pierwszą podróż kosmiczną 4 kwietnia 1983 roku, o godzinie 18:30:00 UTC z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Start nastąpił z platformy startowej 39A. Do tej misji użyty został nowy główny zbiornik paliwa oraz nowe rakiety pomocnicze SRB.
Misja początkowo była zaplanowana ma 30 stycznia 1983 roku, jednak odkryto wyciek wodoru w jednym z głównych silników. 25 stycznia po ogłoszeniu gotowości do lotu wykryto wyciek w dwóch innych silnikach. Silnik, w którym zlokalizowano przeciek wodoru został zastąpiony silnikiem zapasowym, a pozostałe dwa silniki zostały zdemontowane, naprawione i zainstalowane ponownie.
Tymczasem, gdy naprawiony silnik był gotowy, solidna burza spowodowała zanieczyszczenie najważniejszego dla misji ładunku, pierwszego satelity TDRS. To oznaczało, że satelita musi zostać oczyszczony i jeszcze raz umieszczony w ładowni wahadłowca.
W misji STS-6 wzięło udział czterech astronautów-dowódca, pilot i dwóch specjalistów misji. Także w tej misji po raz pierwszy miało miejsce wyjście w otwartą przestrzeń kosmiczną. Peterson i Musgrave wypełnili z sukcesem zadanie podczas wyjścia w kosmos. Spacer kosmiczny trwał 4 godziny i 17 minut.
Satelita TDRS pomyślnie został umieszczony w kosmosie, a także jego rakieta spisała się dobrze umieszczając go na niskiej orbicie. Satelita zawierał moduł, który kontrolował jego system przez następnych kilka miesięcy i powoli przygotowywał go do geosynchronicznego działania.
Challenger powrócił na Ziemię 9 kwietnia 1983 roku, lądując o godzinie18:53:42 UTC w Bazie Sił Powietrznych w Edwards. Wykonał 80 okrążeń Ziemi, przebył 2 miliony mil w 5 dni, 23 minuty i 42 sekundy. Powrócił do Centrum Kennedy'ego 16 kwietnia.

Obrazek
Droga Challenger'a na miejsce startu

Obrazek
Pierwszy start nowego promu

Obrazek
Pierwszy spacer kosmiczny

Obrazek
Lądowanie w Edwards

Obrazek
Powrót do Centrum Kennedy'ego

Źródło i fotografie:
http://pl.wikipedia.org
http://en.wikipedia.org
www.nasa.gov
Kasia:) Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 105
Dołączył(a): 2008-06-18, 21:30
Lokalizacja: Police/k. Szczecina

Postprzez Kasia:) » 2008-12-08, 17:20

Misja STS-7

Emblemat i załoga misji:


Obrazek Obrazek

Dane w skrócie:

Załoga:


Dowódca: Robert L. Crippen (na dole w środku)
Pilot: Frederick H. Hauck (na dole pierwszy z prawej)
Specjaliści misji:
John M. Fabian (na górze pierwszy z lewej)
Sally K. Ride, (na dole pierwsza z lewej)
Norman E. Thagard (na górze pierwszy z prawej)
Masa orbitera:
-startowa- 113,025 kg
-przy lądowaniu- 92,550 kg
-ładunek- 16,839 kg
Perygeum: 299km
Apogeum: 307km
Inklinacja: 28,3°
Okres orbitalny: 90,6min.
Przebyta odległość: 4.072.553km


STS-7 była drugą misją promu kosmicznego Challenger, ale pierwszą, w której udział wzięła kobieta-astronautka Sally K. Ride.
Challenger wystartował 18 czerwca 1983 roku, o godzinie 11:33:00 UTC z platformy 39A.
Pierwsze dwa dni misji przeznaczone zostały na umieszczenie na orbicie dwóch satelitów komunikacyjnych – Anik C-2 dla kanadyjskiego TELESATu i Palapa B-I (satelita indonezyjski). Do satelitów dołączony był także Payload Assist Module-D (PAM-D), który wyniósł satelity na wyższą orbitę.
W ładowni zabrano na orbitę także 7 kanistrów GAS (Get Away Special) z różnymi eksperymentami, między innymi przeprowadzono badanie wpływu nieważkości na socjalne zachowania kolonii mrówek.
Przeprowadzono także dzięki Shuttle Pallet Satellite (SPAS-01) badanie na tworzenie stopów metali w stanie nieważkości oraz zastosowanie skanera teledetekcji. Podczas lotu odpalono silniki wahadłowca, gdy SPAS-01 był trzymany przez ramię manipulatora RMS. Odbyło się to w celu sprawdzenia ruchu rozłożonego manipulatora. Przebywając na orbicie przeprowadzono również badania nad chorobą kosmiczną.
Innymi ładunkami były także: Office of Space and Terrestrial Applications-2 (OSTA-2). Continuous Flow Electrophoresis System (CFES), Monodisperse Later Reactor (MLR) i jeden eksperyment studencki (SSIP).
Challenger wylądował 24 czerwca 1983 roku o godzinie14:56:59 UTC w Bazie w Edwards. Początkowo miał on wylądować po raz pierwszy w Centrum Kennedy’ego. Niestety złe warunki pogodowe opóźniły lądowanie o dwie orbity, które ostatecznie miało miejsce w Kalifornii. Misja trwała 6 dni, 2 godziny, 23 minuty i 59 sekund. Prom przebył 4.072.553km w trakcie 97 okrążeń Ziemi. Powrócił do KSC 29 czerwca.

Obrazek
Start promu Challenger w kolejną podróż kosmiczną

Obrazek
SPAS-01 nad Ziemią trzymany przez RMS

Obrazek
Lądowanie w Kalifornii-koniec kolejnej misji.

Źródło i fotografie:
http://pl.wikipedia.org
http://en.wikipedia.org
Kasia:) Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 105
Dołączył(a): 2008-06-18, 21:30
Lokalizacja: Police/k. Szczecina

Postprzez Kasia:) » 2009-02-07, 16:54

Misja STS-8

Emblemat i załoga misji:

Obrazek Obrazek

Dane w skrócie:

Dowódca: Richard H. Truly
Pilot: Daniel C. Brandenstein
Specjaliści misji: Dale A. Gardner
Guion S. Bluford, Jr.
William Thornton

Masa orbitera:
-startowa- 110 105 kg
-przy lądowaniu- 92 506 kg
-ładunek- 13 642 kg

Perygeum: 306 km
Apogeum: 313 km
Inklinacja: 28,5 °
Okres orbitalny: 90,7 min
Przebyta odległość: 4 046 660 km


30 sierpnia 1983 roku, o godzinie 06:32:00 UTC, prom kosmiczny Challenger wystartował w swoją kolejną podróż kosmiczną.
Start opóźniony został o 17 minut ze względu na złe warunki atmosferyczne oraz odbył się nocą, ponieważ na pokładzie wahadłowca znajdowały się indyjskie urządzenia namierzające.
W tej misji po raz pierwszy wziął udział Afroamerykański astronauta-Guion S. Bluford, Jr.
Podczas tej wyprawy, drugiego dnia misji, umieszczono za pomocą silników rakietowych PAM-D indyjskiego satelitę INSAT-1B. Na 14 godzin schowano takżedziób orbitera w cieniu, aby sprawdzić jak zachowa się sprzęt w ekstremalnie niskiej temperaturze.
W trakcie lotu obniżono orbitę do 223 km w celu zidentyfikowania źródła blasku wokół orbitera. Przy pomocy ważącej 2784,3 kg palety DFI przetestowano manipulator RMS pod kątem większych obciążeń. Na pokładzie znajdowało się sześć szczurów na których obserwowano wpływ nieważkości na zwierzęta. Za pomocą wyniesionego we wcześniejszej misji satelity TDRS przetestowano kanały komunikacyjne wahadłowca. Thornton przeprowadził badania nad syndromem adaptacji do nieważkości zapoczątkowane przez Thagarda podczas misji STS-7.
5 września 1983 roku, o godzinie 07:40:43 UTC Challenger wylądował w Edwards AFB. Misja trwała 6 dni, 1 godzinę, 8 minut i 43 sekundy.

Obrazek
Challenger przygotowywany do startu

Obrazek
INSAT-1B po umieszczeniu na orbicie

Zdjęcia i info:
http://en.wikipedia.org/
http://wahadlowce.horsemotor.com/
Kasia:) Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 105
Dołączył(a): 2008-06-18, 21:30
Lokalizacja: Police/k. Szczecina

Postprzez Kasia:) » 2009-03-15, 13:02

Misja STS-9 (STS-41A)

Emblemat i załoga misji:

Obrazek Obrazek

Dane w skrócie:

Dowódca: John W. Young
Pilot: Brewster Shaw
Specjaliści misji: Owen K. Garriott,
Robert A. Parker
Specjaliści ładunku: Ulf Merbold,
Byron K. Lichtenberg

Masa orbitera:

-startowa- 112 318 kg
-przy lądowaniu- 99 800 kg
-ładunek- 15 088 kg

Perygeum: 241 km
Apogeum: 254 km
Inklinacja: 57 °
Okres orbitalny: 89,5 min
Przebyta odległość: 6 913 505 km

Dla promu kosmicznego Columbia, misja STS-9 (znana także jako STS-41A) była kolejnym powrotem na orbitę. Był to jednak ostatni lot Columbii do stycznia 1986 roku.
Orbiter wystartował 28 listopada 1983 roku o godzinie 16:00:00 UTC z platformy 39A.
Columbia wyruszyła w kolejną podróż kosmiczną z miesięcznym opóźnieniem, ponieważ wykryto usterkę dyszy w jednej z rakiet SRB. Prom musiał więc wrócić do hangaru VAB, gdzie usunięto usterkę.
W misji wzięło udział sześciu członków załogi. Dowódcą był John W. Young, który poleciał w kosmos po raz drugi. W misji wzięło także udział dwóch specjalistów misji oraz dwóch specjalistów ładunku. Jeden ze specjalistów misji – Owen Garriott, w roku 1973 spędził 56 dni na orbicie, na pokładzie Skylab.
Misja STS-9 poświęcona była w całości programowi Spacelab 1. Program ten miał przedstawić możliwości przeprowadzania zaawansowanych badań naukowych w przestrzeni kosmicznej. Powstał on przy współpracy NASA i ESA, gdzie ESA była sponsorem programu. Prace astronautów i specjalistów ładunku w module Skylab, koordynowane były przez naukowców z Marshall Payload Operation Control Center (POCC), znajdującym się w Johnson Space Center.
Załoga podzielona była na dwa zespoły. Każdy z nich pracował na zmiany, trwające po 12 godzin. Young, Parker i Melbold tworzyli zespół czerwony, a Shaw, Garriott i Lichtenberg-zespół niebieski.
Przeprowadzono 72 eksperymenty naukowe. Prace przebiegały tak dobrze, że misję wydłużono do 10 dni.
Dodatkowo Owen Garriott przeprowadził pierwszą transmisję radiem amatorskim podczas lotu. To sprawiło, że w następnych misjach używano radia w celach edukacyjnych i jako dodatkowego narzędzia komunikacji.
W misji Spacelab 1 wszystko przebiegło pomyślnie. To wykazało możliwości przeprowadzania zaawansowanych badań naukowych w kosmosie, przy udziale innych osób wyszkolonych jako specjaliści ładunku.
Podczas tej misji TDRS funkcjonował sprawnie, co świadczyło o możliwości przekazywania dużych ilości danych do POCC.
Podczas orientacji orbitera awarii uległy komputery, co opóźniło lądowanie. Na chwilę utracono kontakt z załogą. Jednak wszystko skończyło się szczęśliwie.
Columbia wylądowała 8 grudnia 1983 roku, w Bazie Sił Powietrznych w Edwards, o godzinie 23:47:24 UTC. Wykonała 166 okrążeń Ziemi, pokonując dystans 6.913.505 km.
Tuż przed lądowaniem, dwa z trzech APU uległo zapaleniu przez wyciek hydrazyny, jednak orbiter bezpiecznie wylądował. Columbia wróciła do Centrum Kennedy’ego 15 grudnia.

Obrazek
Columbia rozpoczyna kolejną podróż kosmiczną

Obrazek
Spacelab w ładowni wahadłowca

Zdjęcia i info:
http://en.wikipedia.org/
http://pl.wikipedia.org/
Kasia:) Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 105
Dołączył(a): 2008-06-18, 21:30
Lokalizacja: Police/k. Szczecina

Postprzez Kasia:) » 2009-03-18, 15:46

Misja STS-41B

Emblemat i załoga misji:

Obrazek Obrazek

Dane w skrócie:

Dowódca: Vance D. Brand
Pilot: Robert L. Gibson
Specjaliści misji: Bruce McCandless II
Ronald E. McNair
Robert L. Steward

Masa orbitera:

-startowa- 113,527 kg
-przy lądowaniu- 91,278 kg
-ładunek- 15,362 kg

Perygeum: 307 km
Apogeum: 316 km
Inklinacja: 28,5 °
Okres orbitalny: 90.8 min
Przebyty dystans: 5,329,150 km


STS-41B była dziesiątą misją w programie Space Transportation System i czwartą, w którą udał się prom kosmiczny Challenger. Po misji STS-9 został zmieniony system numeracji misji wahadłowców. Następna misja nie była oznaczona jako STS-11 ale oznaczono ją jako STS-41B. Misja STS-10 została anulowana przez problemy z ładunkiem.

Misja ta była czwartym lotem Challengera. Wystartował on 3 lutego 1984 roku, o godzinie 13:00:00 UTC, z platformy 39A. 8 godzin po starcie, zrealizowane zostało jedno z zadań powierzonych załodze-na orbicie umieszczono dwóch satelitów komunikacyjnych. Jeden z nich umieszczony został dla Western Union (WESTAR), a drugi dla Indonezji (PALAPA B-2). Niestety, Payload Assist Module (PAM), silniki pomocnicze, służące do wynoszenia ładunków, nie działały prawidłowo i oba satelity zostały umieszczone na niższej orbicie, niż planowana. Jednak satelity zostały odzyskane podczas misji STS-51A, w którą udał się prom Discovery.
Najważniejszym wydarzeniem misji było pierwsze przetestowanie Manned Maneuvering Unit (MMU). Był to pewnego rodzaju plecak manewrowy współdziałający ze skafandrem używanym do wychodzenia w otwartą przestrzeń kosmiczną. Połączenie skafandra z plecakiem umożliwiło oddalenie się od promu w przestrzeni. McCandless testując MMU oddalił się od promu na odległość ok. 100m. W tym czasie Steward pracował w ładowni i na ramieniu wahadłowca.
Siódmego dnia misji obaj astronauci wyszli w otwartą przestrzeń kosmiczną, wykonując EVĘ, podczas której sprawdzili możliwości przechwycenia satelity Solar Maximum Mission, którego przechwycenie i naprawa były głównymi zadaniami kolejnej misji, STS-41C.
Po 7 dniach, 23 godzinach, 15 minutach i 55 sekundach trwania misji, 11 lutego 1984 roku, o godzinie 12:15:55 UTC Challenger wylądował po raz pierwszy w Centrum Kennedy’ego. Prom pokonał 127 okrążenia Ziemi i dystans 5,329,150 km.

Obrazek
Bruce McCandless nad Ziemią w MMU

Obrazek
B. McCandless w odległości ok. 100 metrów od wahadłowca

Obrazek
Robert Steward podczas pracy w ładowni

Obrazek
Palapa B-2 już na orbicie okołoziemskiej


Zdjęcia i info:
http://en.wikipedia.org/
Kasia:) Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 105
Dołączył(a): 2008-06-18, 21:30
Lokalizacja: Police/k. Szczecina

Postprzez Kasia:) » 2009-04-10, 18:44

Misja STS-41C

Emblemat i załoga misji:

Obrazek Obrazek

Dane w skrócie:


Załoga:
Dowódca: Robert L. Crippen
Pilot: Francis R. Scobee
Specjaliści misji: George D. Nelson
James D. A. van Hoften
Terry J. Hart

Masa orbitera:

-startowa- 115,361 kg
-przy lądowaniu- 89,344 kg
-ładunek- 17,357 kg

Perygeum: 222 km
Apogeum: 533 km
Inklinacja: 28.5°
Okres orbitalny: 91.4 min
Przebyty dystans: 4,619,000 km

Spacery kosmiczne:
Nelson and van Hoften - EVA 1
EVA 1 Start: 8 kwietnia 1984, godz. 14:18 UTC
EVA 1 Koniec: 8 kwietnia 1984, godz. 16:56
Czas trwania: 2 godziny, 38 minut

Nelson and van Hoften - EVA 2
EVA 2 Start: 11 kwietnia 1984, godz. 08:58 UTC
EVA 2 Koniec: 11 kwietnia 1984, godz. 15:42 UTC
Czas trwania: 6 godzin, 44 minuty

6 kwietnia 1984, o godzinie 13:58:00 UTC Challenger ponownie wyruszył w przestrzeń kosmiczną, tym razem w misji STS-41C. Po raz pierwszy wszedł bezpośrednio na wysoką orbitę okołoziemską, tj. na wysokość 533 km, używając z systemu silników manewrowych.
Lot miał dwa cele. Pierwszym z nich było wdrożenie Long Duration Exposure Facility (LDEF), systemu 57 eksperymentów umieszczonych na orbicie, w celu zbadania zachowania różnych przedmiotów przebywających długo w kosmosie. Pakiet z eksperymentami umieszczony na orbicie, mógł być swobodnie odzyskany w celu dostarczenia wyników badań. Jego zdjęcie z orbity i sprowadzenie na Ziemię było pierwotnie zaplanowane na marzec 1985 roku, jednak zostało odroczone do roku 1986 ze względu na katastrofę Challengera. Ostatecznie, LDEF powrócił na Ziemię w styczniu 1990 roku, z misją STS-32.

Drugim celem wyprawy była naprawa i ponowne umiejscowienie w przestrzeni satelity Solar Maximum Mission, zwanego „Solar Max”, który został wystrzelony w 1980 roku. Solar Max został zaprojektowany przez 200 naukowców z ośmiu krajów.
Prace serwisowe SMM napotkały trochę trudności. Solar Max obracając się w przestrzeni, wymagał ustabilizowania. W tym celu przy użyciu MMU, Nelson podleciał do satelity i usiłował go ustabilizować. Według planu, po zatrzymaniu satelity przez Nelsona, Crippen i Scobee mieli podlecieć do SMM, a Terry Hart miał go przechwycić ramieniem RMS. Trzykrotna próba uchwycenia Solar Maxa zakończyła się niepowodzeniem. Postawiono spróbować ponownie następnego dnia. W międzyczasie z POCC-Payload/Platform Operations Control Center w Goddard Space Flight Center zdołano ustabilizować Solar Maxa. W końcu Crippen zdołał uchwycić satelitę i umieścić go w ładowni wahadłowca, w celu przeprowadzenia naprawy. Potem SMM został ponownie umieszczony na orbicie.

Najważniejsze zadania misji STS-41C, czyli umieszczenie LDEF i naprawa SMM zostały sfilmowanie za pomocą kamery IMAX, a nagranie opublikowano w IMAXmovie The Dream is Alive.

Twająca 6 dni, 23 godziny, 40 minut i 7 sekund misja STS-41C zakończyła się 13 kwietnia, lądowaniem Challengera w Bazie Sił Powietrznych w Edwards, o godzinie 13:38:07 UTC. Prom okrążył Ziemię 108 razy-powrócił do KSC 18 kwietnia.

Obrazek
Załoga na pokładzie Challengera

Obrazek
Nelson przy SMM


Obrazek
Specjaliści misji w ładowni z SMM

Obrazek
LDEF na orbicie

Zdjęcia i info:
http://en.wikipedia.org/
Ostatnio edytowano 2009-04-10, 18:46 przez Kasia:), łącznie edytowano 1 raz
Kasia:) Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 105
Dołączył(a): 2008-06-18, 21:30
Lokalizacja: Police/k. Szczecina

Postprzez Kasia:) » 2009-05-13, 19:26

Misja STS-41D

Emblemat i załoga misji:

ObrazekObrazek

Dane w skrócie:

Załoga:
Dowódca: Henry Hartsfield,
Pilot: Michael Coats
Specjaliści misji: Judith Resnik
Steven Hawley
Richard Mullane
Specjalista ładunku: Charles Walker

Masa orbitera:

-startowa- 119,511 kg
-przy lądowaniu- 91,476 kg
-ładunek- 21552 kg

Perygeum:
300 km
Apogeum: 307 km
Inklinacja: 28,5 °
Okres orbitalny: 90,6 min
Przebyty dystans: 4,007,000 km


Misja STS-41D była pierwszą misją, w którą udał się prom kosmiczny Discovery. Była to dwunasta misja wahadłowca rozpoczęta startem z Centrum Kosmicznego im. F. Kennedy’ego.
Discovery wystartował 30 sierpnia 1984 roku, o godzinie 12:41:50 UTC. Discovery był trzecim promem kosmicznym zbudowanym do tej pory i najlżejszym ze względu na lżejszy materiał, z którego była wykonana powłoka termiczna.
Misja była pierwotnie zaplanowana na 25 sierpnia, ale z powodu różnych problemów technicznych, Discovery został wycofany do hangaru VAB, w celu usunięcia usterek.
Ponieważ dwumiesięczne opóźnienie przyniosło anulowanie misji STS-41F (STS-41E miała zostać właśnie anulowana) ładunki zostały objęte lotem STS-41D. Łączny ładunek wynosił 21.000 kg i w tej misji wahadłowiec pobił rekord pod względem ciężaru wynoszonego ładunku na swoim pokładzie.
Głównym ładunkiem były trzy satelity komunikacyjne, SBS-D dla Satellite Business System, Telstar 3-C dla Telesat z Kanady oraz SYNCOM IV-2 lub Leasat 2.
Leasat 2 był pierwszym satelitą komunikacyjnym zaprojektowanym specjalnie do umieszczenia go z pokładu promu kosmicznego. Wszystkie trzy satelity zostały umieszczone na swoich orbitach pomyślnie i rozpoczęły funkcjonowanie.
Innym ładunkiem był panel słoneczny OAST-1, urządzenie mające 4m szerokości i 31m długości. Ze skrzydłem przeprowadzono wiele eksperymentów ogniw słonecznych i rozwinięto je do pełnej długości. Była to największa struktura umieszczona kiedykolwiek z promu kosmicznego, co udowodniło możliwość wynoszenia dużych aplikacji w przestrzeń kosmiczną. To dało ogromne szanse na budowę ISS.
Podczas misji przeprowadzono także eksperymenty z użyciem kryształów. Najważniejsze wydarzenia misji zostały sfilmowane za pomocą kamery IMAX Motion Picture.
Misja trwała 6 dni i 56 minut. Zakończyła się lądowaniem w Edwards Air Force Base,
5 września 1984 roku, o godzinie 15:37:54 UTC. Discovery przebył dystans 4,007,000 km. Prom powrócił do KSC 10 września.

Obrazek
Discovery na platformie startowej

Obrazek
Start Discovery-rozpoczyna się misja STS-41D

Obrazek
SBS-D już na orbicie

Obrazek
OAST-1

Obrazek
Już w domu-lądowanie w Bazie Sił Powietrznych w Edwards


Zdjęcia i info:
http://en.wikipedia.org/
Ostatnio edytowano 2009-05-13, 19:29 przez Kasia:), łącznie edytowano 1 raz
Kasia:) Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 105
Dołączył(a): 2008-06-18, 21:30
Lokalizacja: Police/k. Szczecina


Powrót do Astronautyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron