ISS

Tu zamieszczane są szkice z naszych obserwacji.

Moderatorzy: Coremeil, Lejcyn, wimmer, ignisdei

Postprzez wimmer » 2008-10-07, 15:25

Cześć
Długo się na to szykowałem i udało się... Oto szkic ISSa Niektórzy mówią, że to pierwszy w Polsce hihi :mrgreen:

Kamera: Pamięć fotograficzna ;-)
Czasy naświetlania oczu i mózgu :-D : 5x 1s przelotu przez pole widzenia (skupienie się na kształcie)
oraz około 10 sekund śledzenia w polu widzenia (ocena jasności, odblasków i poświaty)

Starałem się jak najbardziej realnie oddać to, co widziałem. Widoczne bardzo jasne "wewnętrzne" panele słoneczne, oraz ciemniejsze "zewnętrzne". Poświata odpowiada rozblaskowi widocznemu w okularze W70 25mm podczas obserwacji. Nierównomierność poświaty jest przypadkowa - wynik szkicowania, skanowania, obróbki.

Obróbka: GIMP. Głównie rozmycie poświaty - około 40% mające na celu pozbycie się widocznej struktury kartki. Rozmycie ISSa - około 10% mające na celu zlikwidowanie widocznych ostrych śladów ołówka oraz jak największe podobieństwo do obrazu widzianego w okularze.
Niestety nie jestem w stanie oddać charakterystycznego pomarańczowego koloru zewnętrznych paneli. Ale jak szkic, to szkic - a nie praca w GIMPie ;-)


P.S:
Koledzy i koleżanki - zapraszam do oglądania ISSa. To niesamowity obiekt do obserwacji. Już przez lornetkę 10x50 można rozróżnić kształt paneli słonecznych!
Przy powiększeniu około 50x można (po lekkim treningu na samolotach) śmiało gonić ISSa. Owe powiększenie pozwala na w miarę intuicyjne śledzenie jego lotu. Powiem Wam, że w moim odczuciu są na niebie 2 obiekty, przy których odnosimy wrażenie tego fajnego realizmu. Pierwszy to Saturn, a drugi to właśnie ISS! Piękne soczyste, pomarańczowe światło odbijające się od "zewnętrznych" paneli powoduje przeniesienie całej siły grawitacji na naszą żuchwę ;-) Czasem nawet majaczy struktura ich powierzchni, tak jakby "inaczej" nierównomiernie odbijały światło.
To jest piękny obiekt!
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
wimmer Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 62
Dołączył(a): 2008-10-07, 13:38
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Łukasz Wojtyniak » 2008-10-14, 19:14

Nie no szkic ekstraklasa! Szacun jak byk!
Ja za bardzo plastyczny nie jestem ;-) Szczerze mówiąc to prawie wogóle nie obserwowałem wizualnie przez teleskop Stacji. Kiedyś raz czy dwa. Oczywiście wielkim problemem nie było śledzenie, choć nie powiem, ze należało to do łatwych rzeczy. Samoloty to już częsta sprawa, zwłaszcza teraz przez teleobiektyw ;-)
Głównie podziwiam umiejętność zapamiętywania tak dokładnie obrazu przez te ułamki sekund.
Zapewne szkicowałeś od razu po obserwacji, aby oddać jak najwięcej szczegółów.

Rozumiem, że czarne tło to sprawka GIMPA? Kółko pewnie też. Na kartce miałeś tylko ISS i jej najbliższe otoczenie (przed obróbką oczywiście)?
Pozdrawiam
Łukasz Wojtyniak
www.poa.home.pl
www.poa.com.pl
Łukasz Wojtyniak Offline


-#20%
-#20%
 
Posty: 75
Dołączył(a): 2008-04-16, 21:32
Lokalizacja: Przeźmierowo

Postprzez wimmer » 2008-10-14, 19:38

Dzięki za uznanie!
Do szkicu przymierzałem się w sumie podczas 3 obserwacji. Oceniałem kształt i widoczne elementy ISSa. Podczas przelotu 2 października skupiłem się jak najbardziej na widocznych szczegółach (choć nie ma ich wiele bo to tylko panele). Podczas przelotu 3 razy korygowałem ostrość, żeby uzyskać jak najlepszy obraz. A potem "na gorąco" naszkicował to, co widziałem.

Ale to jeszcze nie koniec. Wkrótce mam zamiar użyć większego powera i zredukować blask paneli za pomocą filtra, żeby dostrzec jak najwięcej szczegółów.

Co do spraw technicznych: Mam przygotowane i wydrukowane takie szablony na białych kartkach, czyli okrąg i ramki. Właśnie w nie wpisuję informacje, a w okręgu szkicuję obiekt z uwzględnieniem jego proporcji w stosunku do szerokości pola widzenia. Potem wrzucam do skanera. Podczas odbierania obrazu ze skanera już w Infranwiev ustalam rozmiar i "obracam" obraz w negatyw. Następnie w GIMPie obrabiam resztę, czyli głównie usuwam niedoskonałości powstałe po skanowaniu i najczęściej "rozmywam" szkic, aby pozbyć się widocznej struktury papieru.

pozdrawiam
wimmer Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 62
Dołączył(a): 2008-10-07, 13:38
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez wimmer » 2008-11-28, 19:31

Przez cały okres trwania misji, jak na złość: chmury, deszcz, deszcz ze śniegiem itp. A dzisiaj jak za dotknięciem magicznej różdżki czyściutkie niebo, piękna przejrzystość (jak na miejskie warunki), która pozwoliła zaobserwować już nieco struktury paneli słonecznych. Po prostu rewelka.

Zaowocowało to tym oto szkicem ISSa i Endeavour'a:
szkic bez żadnej obróbki, ostatnio tylko takie preferuję ;)
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
wimmer Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 62
Dołączył(a): 2008-10-07, 13:38
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Kasia:) » 2008-11-28, 22:25

wimmer pozamiatałeś :!: :shock: :shock:
Kasia:) Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 105
Dołączył(a): 2008-06-18, 21:30
Lokalizacja: Police/k. Szczecina

Postprzez wimmer » 2008-11-28, 23:34

Kasia:) napisał(a):wimmer pozamiatałeś :!: :shock: :shock:

... pod dywan ;-)

Dziękuję. Szkic poleciał już mailem do adminów z ASODa. Nieskromnie podejrzewam, że ma szansę się tam ukazać. Szkice ISSa są nietypowe. Na ASOD wśród ogromnej ilości przeróżnych szkiców w dziale "Man made" są tylko dwa: Zrzut paliwa i mój poprzedni ISS. Zatem mam szansę na drugą publikację ;-)

pozdrawiam
wimmer Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 62
Dołączył(a): 2008-10-07, 13:38
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Szkice obserwacyjne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron