DSy z miasta ! - szkice balkonowe

Tu zamieszczane są szkice z naszych obserwacji.

Moderatorzy: Coremeil, Lejcyn, wimmer, ignisdei

Postprzez wimmer » 2008-10-07, 15:14

Witajcie!
W tym wątku chciałbym prezentować szkice DSów (i nie tylko) widzianych z miasta! Mam nadzieję, że moje szkice pozwolą nowym użytkownikom (i nie tylko nowym) zorientować się jak wyglądają DSy widziane z balkonu przy wszędobylskim zanieczyszczeniu światłem przez teleskop o średnicy 127mm. Mam na myśli skupienie się na tym co będzie widać z balkonu w mieście oraz niestety czego widać nie będzie. Porównujcie proszę moje szkice ze szkicami wykonanymi pod ciemnym niebem, to różnica od razu rzuci się w oczy ;)

Troszkę o warunkach: Mimo, że mieszkam niedaleko centrum Wrocławia, to nie narzekam na warunki. Mogło być gorzej. Dzięki temu, że niemal ze wszystkich stron otaczają mnie bloki, gołym okiem z balkonu - w dobrą noc sięgam gwiazd około 5 mag. Tak więc widać ode mnie np. wszystkie główne gwiazdy tworzące Lutnię. Jak na miejskie warunki jest więc całkiem nieźle.

Jednocześnie proszę o wyrozumiałość - to moje pierwsze szkice. Powoli nabieram wprawy.
W ramkach opisane są najważniejsze informacje dotyczące szkicu: Obiekt, teleskop, powiększenie, pole widzenia okularu, użyty filtr i informacje o seeingu.

Na pierwszy rzut klasyki:
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
wimmer Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 62
Dołączył(a): 2008-10-07, 13:38
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez wimmer » 2008-10-07, 15:18

Oraz kolejne szkice:

Duża spiralna rodem z Andromedy :)
oraz część luźniej gromady w pobliżu 7 Cephei - nie znalazłem jej przynależności do jakiegoś katalogu w Cartes du Ciel (ale pewnie gdzieś ją skatalogowano)

...c.d.n
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
wimmer Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 62
Dołączył(a): 2008-10-07, 13:38
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Adam Tomaszewski » 2008-10-09, 22:55

Respect :-) Jak ja bym narysował jakiegoś dsa to by przypominał zupełnie coś innego :mrgreen: :lol:
Adam Tomaszewski Offline

Avatar użytkownika
-#30%
-#30%
 
Posty: 121
Dołączył(a): 2008-04-14, 20:30
Lokalizacja: Poznań

Postprzez wimmer » 2008-11-16, 10:59

No i kolejne szkice balkonowe do kolekcji.
Dzisiaj przedstawiam szkice bez obróbki, czyli jeszcze żywy ołówek 8-) A co! Coraz modniejsze stają się szkice "cyfrowe", czyli tworzone w programach graficznych. Ja jednak obstaję przy tradycyjnych - czyli rysowanych przy okularze teleskopu, a nie przed komputerem ;-)


h i Chi Persei
Czyli nasze ładne "Hichotki". Zdecydowanie ciekawy obiekt do obserwacji nawet na miejskim niebie. Co prawda, ilość widocznych gwiazdek nie jest tak imponująca, jak pod ciemnym niebem, natomiast przy sprzyjających warunkach potrafi ucieszyć oko. Zwłaszcza blisko położone gwiazdki w tej gęstszej gromadzie. Przy tworzeniu poniższego szkicu wiał dość silny wiatr, co utrudniło obserwacje. Polecam polować na nią, gdy jest w rejonach zenitu - bo najciemniej oczywiście.


w końcu o 4tej nad ranem udało mi się złapać moją piękność...
M42
Królowa mgławic, piękna i rozległa. W miejskich warunkach da się dostrzec wyraźne pojaśnienie o nieregularnym kształcie wokół układu wielokrotnego. Jednak z filtrem UHC-S jest już o wiele lepiej. Uwydatniona zostaje jej główna część, widoczny staje się farfocel pod głównym pojaśnieniem - który już można określić jako strzęp i w większym powiększeniu ocenić jego kształt. Ponadto wychodzą "po bokach" wyraźne zarysy "ramion". Bez wątpienia najładniejszy obiekt.

pozdrawiam
c.d.n
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
wimmer Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 62
Dołączył(a): 2008-10-07, 13:38
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Lejcyn » 2008-11-27, 19:47

wimmer napisał(a):h i Chi Persei
M42


MOC !!

JA KCEM WIECEJ I WIECEJ :D:D
Lejcyn Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 131
Dołączył(a): 2008-04-16, 20:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez wimmer » 2009-03-22, 19:01

A proszę bardzo :-)

Ołówek jest nieśmiertelny :-) Gdyby ktoś pomyślał, że zaprzestałem szkicować DSy z miasta ołówkiem, to wcale nie przestałem. Taki mały powrót do korzeni, po długiej wyprawie w świat pastelowy. Oczywiście nigdy nie zrezygnuję ze szkicowania ołówkiem.
Wczoraj miałem wyśmienitą pogodę, więc polazłem na balkon szkicować.
Oto kolejne szkice z serii "DSy z miasta"

M81 i M82
Znana i lubiana para. Do wyciągnięcia nawet w mieście. Przy dobrych warunkach mogą ucieszyć oko. Obydwie galaktyki całkiem dobrze odcięte od tła. M 81 ładnie widoczna jako mgiełka z wyraźnie jaśniejszym jądrem - jak na moje oko to o połowę jaśniejszym od 'otoczki'. M 82 widoczna jako delikatne, ciemniejsze cygarko - w warunkach miejskich bez żadnych szczegółów w strukturze.
Wszelkie nierówności i 'kłaczki' są przypadkowych efektem z ołówka, fiszora, skanowania. Nie chcę zbyt ingerować w szkic poza opcjami rozmywania.

M 97
Jak na razie mój balkonowy rekord. Mgiełka bez szału - ot taka szara, delikatna, ciemna kulka. W warunkach miejskich - bez żadnych szczegółów w strukturze. Bez filtra się nie obejdzie.

pozdrawiam
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Ostatnio edytowano 2009-03-22, 19:02 przez wimmer, łącznie edytowano 1 raz
wimmer Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 62
Dołączył(a): 2008-10-07, 13:38
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Kasia:) » 2009-03-22, 19:03

wimmer miej litość nade mną :shock: :lol: :-D
Kasia:) Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 105
Dołączył(a): 2008-06-18, 21:30
Lokalizacja: Police/k. Szczecina

Postprzez wimmer » 2009-06-14, 17:48

Cześć!
Oto kolejny szkic z serii DSy z miasta.
Tym razem jasna i oczywista gromada kulista M3 w Psach Gończych. Widoczna na wprost bez żadnego problemu nawet w warunkach miejskich jako okrągła mgiełka z pojaśnieniem w środku. W tych warunkach jednak nie można zaobserwować gwiazd, z których jest ubita :) Na granicy zerkania majaczy jakiś leciutki granulacik w jej brzegach, ale jest to tylko widoczne zerkaniem. Łatwa do zlokalizowania ze względu na trzy dość jasne gwiazdy, które je otaczają i tworzą trójkąt.

Obrazek

Do szkicu dołączyłem wzornik-porównywacz, który sam skleciłem. Służy on do regulacji kontrastu i jasności tak, aby każdy mógł zobaczyć ten szkic w ten sam sposób w jaki ja go widzę - co za tym idzie - obiekt będzie widoczny tak, jak ja go widziałem. Jest to wersja eksperymentalna i wymaga ode mnie podpatrzenia i porównania na wielu monitorach, więc w razie wtopy proszę mi wybaczyć :D
Krateczki służą do regulacji kontrastu. Mają różnić się od siebie odcieniem w stopniu widocznym. Pierwszy kwadracik ma być niewidoczny, czyli zawierać taki sam odcień jak tło.
Poniżej, i po prawej, jest napis "GOOD". Jeżeli widzicie go odróżniającego się patrząc na wprost, to znaczy, że Wasza jasność jest podobna do mojej. Jeżeli obok, po lewej, dostrzegacie napis: "BAD! decrease brightness or move back 1 meter" - trzeba by było się do tego zastosować, czyli zmniejszyć jasność monitora tak, aby "GOOD" było widoczne a "BAD" było nie widoczne (bądź ledwo widoczne). Efekt można też uzyskać bez regulacji jasności - nie każdy chce przecież grzebać w ustawieniach z powodu moich szkiców ;) Odsuwając się około 1 metr od monitora uzyskamy bardzo podobny efekt. W przypadku monitorów LCD można też zajrzeć lekko od spodu. Napisy GOOD i BAD różnią się jednym tonem w podstawowej palecie czarny-szary-biały.
Te czynności sprawią, że będziecie widzieli mój szkic tak, jak ja, i obiekt naszkicowany będzie u Was widoczny bardzo podobnie, jak u mnie na monitorze, na szkicu, i w okularze.

pozdrawiam
Ostatnio edytowano 2009-06-14, 17:49 przez wimmer, łącznie edytowano 1 raz
wimmer Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 62
Dołączył(a): 2008-10-07, 13:38
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Szkice obserwacyjne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron