Soligor MT-750

Postprzez Adam Tomaszewski » 2009-08-18, 20:23

[center]Recenzja Tadeopulousa.[/center]

Nadszedł czas na mojego sprzęta (odkupiony po przeleżanym roku w szafie - przynajmniej tak twierdził sprzedający )- mam nadzieję że mój skromny opis komuś pomoże przy wyborze przed zakupem ... no to wista wio jedziemy:

SOLIGOR MT750
widok ogólny
średnica lustra - 152 mm
ogniskowa - 750mm
jasnośc - 1:4.9
zdolnośc rozdielcza - 0.8"
max.pow ~x300
waga - 17.6 kg
(dane za producentem)
STATYW
aluminiowy - z półeczką
regulacja wysokości
mocowanie do głowicy - pomimo skręcania śrub na maxa są minimalne luzy
Generalnie brak zastrzeżeń - na start wystarczy
GŁOWICA-MONTAŻ
nie wiem czy to plus czy minus - generalnie takie montowanie na jedną śrubę z plastikową zabudową
skręciłem to przy pierwszym wyjeździe w teren - teraz nie mogę ni jak cholerstwa odkręcic a z żadnym kluczem nie zasadzisz się do tego - bo plastik i prędzej rozwalisz niż odkręcisz
zaliczyłbym to na minus
sam montaż - brak jakichkolwiek uwag - choc drobne luziki chyba wykluczają fotki - zobaczymy tego tematu jeszcze nie cwiczyłem
jest miejsce na dołożeniue lunetki biegunowej
każda z osi posiada własną wygodną blokadę
zgrubne ustawianie i blokada szerokości geograficznej
a nawet dostrajanie w poziomie (brak mi słowa dla tego mądrego urządzenia)
z tym że tutaj drobna uwaga - może to i fajne ale w przypadku jak ktoś zostanie ofiarą własnego skręcenia śrub drobne ustawianie montażu za pomocą tych dwóch śrubek przy dokręconej na maxa głowicy chyba jest awykonalne
sam montaż posiada miejsce na zmontowanie napędu w jednej osi
dobrze moim zdaniem wykonane są same pokrętła mikroruchów
na plus był zaliczył możliwośc przykręcenia pokręteł z obu stron montażu - czyli jak komu wygodniej
denerwuje natomiast straszne sprężynowanie tych pokręteł co wprawia w drgania całą konstrukcję przy nieumiejętnym posługiwaniu się pokrętłem i za szybkim go puszczeniu
TUBUS
mocowanie tubusa do montażu
no i moim skromnym zdaniem świetne mocowanie samej tuby - umożliwia szybkie rozkręcenie i poluzowanie obejm po czym obrót samej rury przy obserwacjach wizualnych - duża wygoda
Wyciąg - 1,25 cala
poprzedni właściciele chyba wieszali na nim pranie ponieważ posiada znaczne luzy - jestem w trakcie walki z tym mankamentem i o wynikach poinformuję tutaj
PAJĄK
śruba główna regulująca odległośc i trzy pomocnicze (kolimacja)
jak na razie brak zastrzeżeń - niepokój mój budzi podkładka pod lusterkiem bocznym zrobiona z gąbki- oby nie powodowało to wraz z plastikową obudową lusterka częstego wymogu kolimacji sprzętu
SZUKACZ
regulowany 6cioma śrubami- zawierającymi własne blokady - moim zdaniem bardzo dobre
no i na koniec serce telepa czy cela i jej zawartośc
tu też brak jakichkolwiek większych zastrzeżeń
no i na koniec tubus od środka czy co się dzieje jak nie ma lusterka
do zestawu mam proste okularki Soligora
Ploosla - 6mm 15mm i 25mm oraz Barlowa x2
w sumie dające powiększenia - x30, x50 , x125 oraz powyższe x2 z Barlowem
reasumując - teleskop bardzo miły w obsłudze - szybko można go rozłoży i złożyć, mobilny w 100% - drażnią drobne mankamenty które nakreśliłem wyżej - jednak są one niezauważalne prawie w czasie codziennego użytkowania
sprzęt idealny bądź nawet na wyrost jak dla tak początkującego jak ja
Tyle tytułem wstępnej oceny tego sprzętu - w niedługim czasie po zebraniu niezbędnych danych zamieszczę opis jak się obserwuje Soligorem MT750
Adam Tomaszewski Offline

Avatar użytkownika
-#30%
-#30%
 
Posty: 121
Dołączył(a): 2008-04-14, 20:30
Lokalizacja: Poznań

Powrót do Teleskopy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron