Synta 12"

Postprzez ignisdei » 2008-04-27, 11:07

Jest to moja recenzja z astromaniaka, ale na dobry początek umieszczę ją też tutaj.
Z racji że przez me ręce przeszło już kila telpów mam pewną skalę porównawczą i mogę co nieco o tej krowie powiedzieć.

Ogólnie: teleskop w sytemie Newtona
Lustro paraboliczne: 305 cm
Ogniskowa 1500mm
Otóż dla wszystkich którzy kochają dużą aperturę i cenią sobie mobilność to nie jest dobre rozwiązanie, to po prostu :krowa z prawdziwego zdarzenia...
Jej właściciel musi mieć duży samochód, najlepiej combi oraz dość mocną krzepę. Dlaczego tak jest niech powiedzą liczby: dla przykładu długość tuby to niemal 1,5 m, jej szerokość to 36cm. Dobson jest ciut solidniejszy od 8" i na pewno szerszy. Waga tuby optycznej z szukaczem to bagatela ponad 22 kg. Gdy dodamy do tego 17kg dobsona + akcesoria zbliżamy się do okrągłej 40kg. Samo LG to 9,3 kg wg elektronicznej wagi osobowej. Patrząc w zenit czyli trzymając tubę w maksymalnym pionie, mamy okular na wysokości 1,50m. Nawet przy niskim wychyleniu ciężko spocząć na małym zydelku.
De facto obserwuje sie w pozycji pół-kucznej.
Ale od początku. Kupiłem telpa na allezło. Wole zwykle kupować u gości mających małe firemki bo można nawet fajnie u nich utargować nie są tak sztywni i nieubłagani jak duże renomowane firmy. Co też zrobiłem. Jak się z resztą domyślałem towar przyszedł do nie wprost z Delty. W środku oczywiście była też gwarancja Delciana.

Przyszła w trzech paczkach: dobson, lustro, tuba.

Obrazek

Lustro zrobiło na mnie wrażanie swą arcy sporą masą. LW to też niczego sobie szkiełko. Czy LG to pyrex?
Sam nie wiem w specyfikacji w aukcji.. było tak napisane..Mi sie coś nie wydaje.

Obrazek

Kiedy przyszło mi łączyć lustro z tubą optyczną.. niemiłe wrażenie przynajmniej połowa śrub nie daje się dokręcić do końca. Tuba musiała leżeć długo kartonie i uległa lekkiej deformacji na obrzeżach. W końcu dokręciłem na tyle na ile pozwoziły mi moje śrubokręty.
Teraz, na co warto zwrócić uwagę? czyli co różni tą krowę od popularnej 8" ki prócz oczywiście rozmiarów. Na pewno to że dobson nie ślizga się już na teflonowych podkładkach ale na wymyślnych łożyskach, przypominających tarczę strzelniczą. Są ta wpisane w koło małe walce, toczące się po metalowych okręgach przylegających doń z góry z dołu.
Toczy sie naprawdę bez oporów,to spora odmiana.
Obrazek


Druga rzecz to system kolimacji lustra głównego: niezwykle elastyczny, oparty na pokrętłach i gałkach umożliwia kolimację bez użycia śrubokręta.
Pobieżna kolimacja "na kapturek" zajęła mi zaledwie w 10 min.

Na lustrze metalowa konstrukcja - podejście pod wentylator.
Obrazek

Duże wrażenie zrobił też na mnie wyciąg crayforda...jako dotychczasowy użytkownik wyciągów ząbkowanych upajałem sie lekkością ogniskowania na łożyskach.

Po złożeniu monstrum doznałem szoku: z jaką tak naprawdę krową mam do czynienia.

Obrazek

Zrobiłem też test samochodowy: wcześniej tuba 8: stała sobie na przednim siedzeniu, teraz "no way"

Tego po postu nie da się zapakować razem z żoną dzieckiem i walizami.

Zmorą taniego wyciągu syncianego była też spora utrata osiowości przy cięższej optyce, podwiesiłem więc moje najmasywniejsze akcesorium barolwa 2" soligora i swana 40mm 2".
W 8" była to niezła, stercząca pała. Tu układ ginie przy grubości "pnia" tuby.
Co najważniejsze nie zauważyłem najmniejszej zmiany w osiowości.
Ten wyciąg jest naprawdę niezły.
Obrazek
Ogólnie ładnie wyczerniona, brak większych odblasków własnych. Cela lustra niestety nie wyszlifowana do końca, ma zadziory blachy mogące przeciąć skórę. Optyka napylona prawie idealnie, i nie zauważyłem żadnych przebarwień czy rys. Szkoda tylko, że poszczególne podzespoły wcześniej sie nie widziały.

Obrazek

Cały czas zastanawiam się na czym polega ta niska cena telpów, czy to tylko niski dolar czy brak zainteresowania tą krową.
Do niedawna tyle to kosztowało samo lustro. Do niedawna tylko przypuszczałem ale teraz wiem, że SW odchodzić będzie w kierunku konstrukcji ażurowych ;)

Co do mojego nieba .. jest wiejsko miejskie tuba wyciąga więcej niż 8" ale też chłonie LP jak gąbka. To nic pociesza mnie fakt, że każdy telp łapie tyle samo LP bez względu na aperturę.
Ale życie w małym miasteczku ma to do siebie, ze b. szybko można status zmienić uciekając kilka kilometrów w las.
Co do obserwacji...zaliczyłem już "trochę" obiektów nowym telpem przez te 2 miechy.
Powiem tylko, że gromady takie jak hichoty lub gromady woźnicy i bliźniąt wyglądały w swej mnogości gwiazd nie ujmując jak me 60s, foty projekcyjne, tyle gwiazd to jak żyje nie widziałem. Galaktyki też są wyraźniejsze ... szczególnie dobre wrażenie zrobiły na mnie galaktyki Bodego , w Cygarze widziałem wyraźnie wąsy w centralnej części.
Gromady kuliste takie jak m13, m5, m3, Jezu masakra. M13 wyglądał jak zimne ognie krzeszące iskierki. Oglądałem mgłąwice planetarne takie jak: Ring Nebula, Kocie Oko, Eskimos, Blinking Nebula, w powerze bagatela ~130x, normalanie powala na kolana.
Co jeszcze idealnie wyłuskuje małe galaktyczki Panie, Berenice, Lwie w Swanie 40mm i filtrze Oriona sky-glow po prostu one w nim świecą.

Patrzyłem też na planety, głownie na Saturna, dało sie go nawet obserwować w powerze ok 500x (univesrsity orto 6mm+ barlow soligor 2x) choć pasy jeszcze wyciągał to wizualnie już niemal kaszana.
Ogólnie różnica między 8"masakryczna, skok jakościowy ogromny tak to ujmę. Pazury pokaże dopiero pod ciemnym niebem.
Cały czas kombinuje też jak rozwiązać kwestię transportu, myślę nawet o box-sie na bagażnik.
ignisdei Offline


-#Nowy
-#Nowy
 
Posty: 13
Dołączył(a): 2008-04-26, 13:59
Lokalizacja: Oborniki

Postprzez pepelito » 2008-04-27, 21:31

Fajna krówka :-P Jaka dokładna recenzja. Musi być super widoczek DS'ów tym sprzętem.
pepelito Offline


-#10%
-#10%
 
Posty: 67
Dołączył(a): 2008-04-27, 21:20
Lokalizacja: Zagorzyce


Powrót do Teleskopy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron