3/4.08.2009 - Zakrycie SAO164612 przez Jowisza.

Obserwacje astronomiczne, planet, Słońca, Księżyca i wszystkiego innego :)

Moderatorzy: Coremeil, Lejcyn, Tomasz Zaraś

Postprzez Lejcyn » 2009-07-31, 23:07

[center]Obrazek
"Okres wakacyjny zawsze sprzyja obserwacjom nieba. Ciepłe, choć krótkie, noce zachęcają do wyjścia w plener i obserwacji.
W tym roku lato jest bardzo wyjątkowe. Dojdzie na letnim niebie do zjawiska jakie zdarza się raz na kilkanaście lat.
Jowisz na swojej drodze napotka jasną gwiazdę w konstelacji Koziorożca i zakryje ją. Gwiazda ta to 45 Cap/HIP 107302/GSC 5800 1062/PPM 239268/SAO 164612 o jasności 5.95 mag i typie spektralnym A5.

Jowisz jest ciałem dobrze poznanym. Wydawało by się, że ciało tak wiele razy odwiedzane przez różne sondy nie może stanowić obiektu obserwacji naukowej z powierzchni Ziemi. Tymczasem zjawisko z jakim będziemy mięli do czynienia w sierpniu może pomóc nam zdobyć dodatkowe informacje na temat głównych warstw atmosfery. Chodzi głównie o gęstość w zależności od wysokości czy jej skład.

Do przeprowadzenia dokładnej obserwacji zjawiska potrzebny będzie sprzęt do rejestracji zakryć w technice video CCD. Dobrze by było by średnica teleskopu była większa niż 20 cm. Zjawisko należy rejestrować na ok. 20 minut przed przewidzianymi kontaktami. Pamiętajmy, że interesuje nas gwiazda dlatego wskazane będzie stosowanie filtrów zmniejszających blask Jowisza. Szczególną grupą filtrów jaka pożądana jest do tej obserwacji są filtry metanowe. Są niestety dość drogie a dodatkowo by ich zastosowanie było w pełni sensowne wymagają przynajmniej 20 cm teleskopów lub dobrej jakości refraktorów.

To co nas interesuje to rejestracja zmian jasności gwiazdy w czasie zbliżania się, a potem oddalania od tarczy Jowisza. Nagranie takie, najlepiej w formie źródłowej (kaseta miniDV, VHS, plik DV PAL, AVI PAL i podobne) należy przesłać do mnie lub po wykonaniu fotometrii z nagrania video w postaci pliku csv. wysłać również do mnie.

Oczywiście wszelkie nawet „nie czasowane” nagrania mile widziane jako pomocnicze. Mile widziana również forma „high speed photometry”.

Efemerydy dla 86 punktów w Polsce !!."
[/center]

Opracowanie:
Paweł Maksym
SOPiZ PTMA

PS.
1. Dziekuje za udostepnienie materialow dla POA.
2. Pogodnej nocy ;)
Lejcyn Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 131
Dołączył(a): 2008-04-16, 20:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Paweł Baran » 2009-08-04, 07:43

Oznajmiam, że zakrycie gwiazdy 45/Cap udało mi się nagrać całe oprócz odkrycia, nagrywałem też zakrycie księżyca Europa, całość mam nagrane na płycie DVD. Na plac koło domu wyszedłem o godzinie 22:15, obserwację zakończyłem o godzinie 2:30, z powodu, że najpierw pojawiała się burza, był widoczny blask na niebie, na dodatek robiła się mgła.
Całe nocne niebo jest nasze. Pozdrawiam
Paweł Baran Offline


-#Nowy
-#Nowy
 
Posty: 11
Dołączył(a): 2008-08-02, 19:25
Lokalizacja: Przysietnica

Postprzez Lejcyn » 2009-08-10, 11:15

Pawle..., czy wyslales nagranie tego zjawiska do Pawla Maksyma ?:>
Lejcyn Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 131
Dołączył(a): 2008-04-16, 20:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Paweł Baran » 2009-08-17, 16:54

Witam Was wszystkich. Nie wysłałem tego filmu na DVD do Pawła Maksyma, ponieważ czekam na jego kontakt, że mną, jak do tej pory nie skontaktował się, że mną wcale, to raczej nie potrzebuje mojego filmu tak z tego wynika. :roll:
Całe nocne niebo jest nasze. Pozdrawiam
Paweł Baran Offline


-#Nowy
-#Nowy
 
Posty: 11
Dołączył(a): 2008-08-02, 19:25
Lokalizacja: Przysietnica

Postprzez Paweł Baran » 2009-08-23, 20:29

Dodam tak od siebie jak tylko Paweł Maksym odezwie się do mnie i będzie miał ochotę na mój film wyślę do niego bez problemu. ;-)
Całe nocne niebo jest nasze. Pozdrawiam
Paweł Baran Offline


-#Nowy
-#Nowy
 
Posty: 11
Dołączył(a): 2008-08-02, 19:25
Lokalizacja: Przysietnica


Powrót do Obserwacje nieba

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron