ZJAWISKA ATMOSFERYCZNE NIOSĄCE ZAGROŻENIE I ŚMIERĆ

Obserwacje astronomiczne, planet, Słońca, Księżyca i wszystkiego innego :)

Moderatorzy: Coremeil, Lejcyn, Tomasz Zaraś

Postprzez Łukasz Wojtyniak » 2008-08-30, 23:47

Po trąbach powietrznych i tornadach w Polsce podczas ostatniego zaćmienia Księżyca, na świecie niestety są jeszcze gorsze kataklizmy.
Zbliżający się do Kuby huragan Gustav przybrał na sile i osiągnął już piąty, najwyższy stopień w skali Saffira-Simpsona - poinformowała Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego. Dzisiaj Gustav uderzy w zachodnie wybrzeże Kuby. Obawiają się go też Amerykanie: jutro rozpoczną obowiązkową ewakuację mieszkańców Nowego Orleanu.

Oto przewidywana trasa huraganu. Niestety jest gorzej niż miało być. Miał mieć 4 w skali Saffira-Simpsona zanim uderzy w wybrzeże Stanów Zjednoczonych.
Obrazek

Dzisiaj około godziny 18.00 czyli 12.00 czasu polskiego Gustav zbliżył się do ciepłych wód zachodniej Kuby, wiejąc z prędkością 230 km na godzinę. Według wieczornych komunikatów Amerykańskiego Centrum Huraganów w Miami, Gustav najprawdopodobniej zaatakuje całą zachodnią część wyspy, od liczącej 2,2 miliona mieszkańców Hawany po półwysep Guanahacabibes. Ewakuowano już kilkadziesiąt tysięcy osób, w tym ok. 1 200 zagranicznych turystów.

Do tej pory przemieszczający się na północny-zachód huragan kosztował życie co najmniej 85 osób. W czwartek spustoszył Jamajkę, wcześniej - Haiti i Dominikanę.

Do wybrzeży Stanów Zjednoczonych żywioł dotrze w poniedziałek lub wtorek.

W stanie Luizjana, który jest najbardziej narażony na uderzenie huraganu i który trzy lata temu został spustoszony przez Katrinę, do służby zgłosiło się już ponad trzy tysiące członków Gwardii Narodowej. Kolejne dwa tysiące zostały postawione w stan pełnej gotowości.

Najświeższe zdjęcia huraganu:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak znajdziecie jakieś informacje lun zdjęcia z huraganu to zapodawajcie! Robi się niezwykle ciekawie!
Pozdrawiam
Łukasz Wojtyniak
www.poa.home.pl
www.poa.com.pl
Łukasz Wojtyniak Offline


-#20%
-#20%
 
Posty: 75
Dołączył(a): 2008-04-16, 21:32
Lokalizacja: Przeźmierowo

Postprzez Tomek Czernik » 2008-08-31, 13:27

[center] Redakcja Galaxy Zoo
Synta 130/900; Notebook Gericom; Canon 300d + 18-55; Olympus Sp510UZ
[/center]
Tomek Czernik Offline


-#Nowy
-#Nowy
 
Posty: 10
Dołączył(a): 2008-05-22, 12:43
Lokalizacja: Zabrze

Postprzez Łukasz Wojtyniak » 2008-08-31, 23:02

Dzisiaj nieco lepsze informacje:

Gustaw osłabł z czwartego do trzeciego stopnia w skali Saffira-Simpsona. Wiatr wieje nieco wolniej - 125 mil na godzinę (201 km/h). Wcześniej, gdy huragan przemierzał Karaiby w kierunku wybrzeża Stanów Zjednoczonych, wiatr osiągał prędkość 240 kilometrów na godzinę i uderzył w Kubę z prędkością 230 km/h.

Gustav może okazać się groźniejszy niż huragan Katrina, który spustoszył Nowy Orlean trzy lata temu. Specjaliści szacują, że w strefie zagrożenia znajdzie się 4 i pół miliona osób, a huragan zniszczy prawie 60 tysięcy budynków - podaje CNN.

Katrina miała moc kategorii 3, kiedy uderzyła w Nowy Orlean od wschodu, natomiast Gustav, który ma obecnie te samą kategorię, wzmocni się - jak przewidują meteorologowie - do kategorii 4, gdy w poniedziałek uderzy w miasto. Oznacza to, że fale o wysokości 6-7 metrów, mogą znowu przerwać liczące sobie tylko trzy metry wały przeciwpowodziowe w Nowym Orleanie. Miasto jest położone poniżej poziomu morza. Katastrofalna powódź w 2005 r. zatopiła 80 procent powierzchni miasta i spowodowała śmierć ponad 1000 osób.

Zagrożone jest całe wybrzeże Zatoki Meksykańskiej - od stanu Luizjana do Alabamy jest zagrożone uderzeniem huraganu Gustav. Nadejście huraganu będzie tam odczuwalne już w poniedziałek rano - podaje Amerykańskie Centrum Huraganów z siedzibą w Miami.
Pozdrawiam
Łukasz Wojtyniak
www.poa.home.pl
www.poa.com.pl
Łukasz Wojtyniak Offline


-#20%
-#20%
 
Posty: 75
Dołączył(a): 2008-04-16, 21:32
Lokalizacja: Przeźmierowo

Postprzez Łukasz Wojtyniak » 2008-09-01, 18:52

Polecam zapoznanie się z TYM ARTYKUŁEM :idea:

Ostatnie doniesienia są już na prawdę bardzo dobre! Gustav bardzo osłabł do skali 3, a nawet doszły mnie słuchy o 2! Jednak to nie znaczy jeszcze, że nie zagraża ludności, która na szczęście opuściła Nowy Orlean i inne zagrożone tereny.
Pozdrawiam
Łukasz Wojtyniak
www.poa.home.pl
www.poa.com.pl
Łukasz Wojtyniak Offline


-#20%
-#20%
 
Posty: 75
Dołączył(a): 2008-04-16, 21:32
Lokalizacja: Przeźmierowo

Postprzez Tomasz Zaraś » 2009-07-04, 21:19

[center]ZAGROŻENIE, SPUSTOSZENIE- ŚMIERĆ...[/center]

Takie i nie tylko takie są skutki działalności zjawisk atmosferycznych takich jak wichury- huragany, tornada i nagłe burze...Dziś poświęcimy im swoją uwagę. Niestety nie wszystkie zjawiska atmosferyczne cieszą oko i wprawiają nas w zachwyt- te podane wyżej są wstanie odebrać to co ma największą wartość- ludzkie życie :-( Na początek zajmiemy się zjawiskiem Tornada, które są coraz częstsze także w naszym Kraju- nie są już tylko głównym ''bohaterem'' dobrych amerykańskich filmów typu Twister-który sam oglądałem kilka razy- zawsze mi się podobał zapał i entuzjazm ludzi- w tym przypadku ''łowców tornad''- wspaniałych naukowców, którzy z pasją podchodzili do tego co robią-mile wspominam Helen Hunt :mrgreen: Ale do rzeczy-co to jest tornado i jak powstaje.
Tornado- inaczej trąba powietrzna jest przykładem małego, intensywnego wiru występującego w naszej atmosferze. Jest to lokalna burza, towarzyszą jej częste wyładowania atmosferyczne a przede wszystkim szybko wirująca kolumna powietrza, zwykle w kształcie lejka, opadająca z chmury cumulonimbus.Lejek widoczny z daleka wskazuje na obecność wirującej rury powietrza. Zaś ciśnienie w jej wnętrzu jest bardzo niskie.W szybko poruszającej się burzy lej może się nachylać i wydłużać, sprawia to wzrost wirowości powodującej powstanie niszczącego ruchu obrotowego.

Obrazek

Tornada są zazwyczaj w Stanach Zjednoczonych,zwykle przez cały rok, zaś ich maksimum przypada w okresie wiosennym.Najwięcej odnotowuje się w kwietniu- średnio 170 przypadków.Taka przeciętna trąba powietrzna przemieszcza się z prędkością 50 km/h, ale odnotowuje się prędkości nawet ponad 250 km/h. :shock: Podczas swej szalonej wędrówki niszczą wszystko na swej drodze- im większe tornado- im większa prędkość -tym więcej zniszczeń i ofiar.Bo największą siłą tego żywiołu jest gwałtowny, niszczący wiatr.Gdy tornado się przemieszcza, towarzyszy mu głośny, niski dźwięk -przypomina to odgłos startującego odrzutowca lub przejeżdżających pociągów. Bywają tornada, naprawdę wielkie i silne, np. w 18 marca 1925 roku tornado, nazwane trzystanowym- bo w ciągu 3 i pół godziny przetoczyło się przez stany Missouri, Illinois oraz Indiana, pokonując 350 km. Spowodowało śmierć 689 osób, raniło 2027.straty oszacowano na 17 milionów dolarów. :-/ W 1931 roku w stanie Minnesota trąba powietrzna porwała pięć wagonów kolejowych, każdy o wadze 70 ton i porzuciła je 30 metrów dalej :shock: stanem najbardziej nękanym przez to niszczące zjawisko jest Oklahoma.

Obrazy po przejściu tornada:Obrazek

Tornada w Polsce:Obrazek

Dotychczas średnio na całym obszarze Polski występuje około 4 tornada rocznie. W ostatnich kilku latach obserwuje się silniejsze i bardziej niszczycielskie przypadki trąb powietrznych oraz pojawianie się trąb wodnych, co bywa tłumaczone zmianami klimatu.20 lipca 2007 w kraju wystąpiła czarna seria tych zjawisk. W gminie Kłomnice przeszło tornado, którego siła mogła wynosić F3 w skali Fujity -o której napiszę za chwile ;-) . 15 sierpnia 2008 roku trąba powietrzna przeszła nad województwami łódzkim, opolskim, śląskim i na Podlasiu. Poszkodowane zostały m.in. miejscowości koło Strzelec Opolskich: Błotnica Strzelecka, Balcarzowice, Sieroniowice, Zimna Wódka, Stary Ujazd, w okolicach Częstochowy: Rusinowice, Kalina, Trzepizury, Herby, Blachownia, a także w województwie łódzkim: Stara Wieś i Gorzkowice (powiat piotrkowski) oraz Radomsko. W tej ostatniej zniszczył ponad 120 domów mieszkalnych :-( Na podstawie strat ocenia się, że tornado które przeszło w okolicach Strzelec Opolskich mogło mieć siłę F4 w skali Fujity z wiatrami o prędkości ponad 330 km/h: wiatr przewracał ciężarówki na autostradzie A4, unosił samochody i zrywał całe piętra domów. Oznacza to, że strzeleckie tornado było jednym z najsilniejszych w Europie w ostatnich latach i pierwszym tak dobrze udokumentowanym tornadem F4 w polskiej historii- robi wrażenie, prawda?


Obrazek

Dobrze- teraz obiecana skala według Fujity : ;-)
Do określania siły tornada (na podstawie zniszczeń jakie powoduje, a nie jego fizycznych właściwości) w większości krajów świata służy skala Fujity posługująca się symbolami od F0 do F5.
SKALA FUJITY
* F0 – wiatr o prędkości od 64 do 116 km/h km/h
* F1 – wiatr o prędkości od 117 do 180 km/h (może zniszczyć drewniane budynki gospodarcze i elementy dachów, przewracać lekkie pojazdy o dużej powierzchni, np. przyczepy campingowe, naczepy, spychać jadące samochody)
* F2 – wiatr o prędkości od 181 do 253 km/h (może zrywać dachy, wyrywać wielkie drzewa z korzeniami, przewraca samochody)
* F3 – wiatr o prędkości od 254 do 332 km/h (może wyrywać drzewa i kompletnie niszczyć nawet duże budynki, wykoleja pociągi, podnosi cięższe samochody)
* F4 – wiatr o prędkości od 333 do 419 km/h (może porywać duże i ciężkie pojazdy i wznosić do góry domy ze słabszymi fundamentami)
* F5 – wiatr o prędkości od 419 do 512 km/h (może unosić bardzo ciężkie obiekty i przenosić je nawet o kilkaset metrów, zrównuje z ziemią wszystko co napotka na swej drodze) '' A czy istnieje F5...? F5 to palec Boży....'' Jeden z moich ulubionych cytatów z Twistera :-D

75 procent tornad posiada siłę od F0 do F1, a 24 procent tornad osiąga F2 lub F3. Tylko 1 procent stanowią tornada o sile F4 lub F5, z czego 0,1 procent to tornada F5.Na całe szczęście... Dodam jeszcze,że w 2007 roku ulepszono tą skalę- oblicza się ją na tej samej zasadzie co pierwszą, obliczając jakie miało "apetyt" przechodzące tornado :roll: Tyle uwagi poświęciłem tu tornadom, ponieważ pewnie nie tylko ja uważam, że to niezmiernie ciekawe zjawisko, no i jak wspomniałem niestety coraz częstsze.Poza tym nękają nas jeszcze wiosenne wichury, łamiące drzewa i robiące wiele strat w budownictwie, w sieciach elektrycznych i telekomunikacji tak samo jak gwałtowne burze.Temat bardzo na czasie, bo burze przechodzące dzień po dniu- zaledwie kilka dni temu, to nie jest raczej coś normalnego- co świadczy,że nasz klimat stale się zmienia, a skutki tego odczuwamy sami. Zjawiskami które jeszcze cechują się wielką siłą i powodują wielkie straty ,materialne i powodują śmierć wielu istnień ludzkich są huragany: Huragan to tropikalna burza, formująca się nad Atlantykiem lub wschodnim Pacyfikiem. Sztorm o takiej sile w rejonie Zatoki Bengalskiej i północnej części Oceanu Indyjskiego nazywany jest cyklonem, zaś tajfunem – w zachodniej części Oceanu Spokojnego.Jak widzimy- dość daleko od nas.
Obrazek
Huragany dostają imiona, które ułatwiają śledzenie ich drogi, zwłaszcza jeśli w jednym czasie występuje ich kilka. Na pewno niektóre z nich pamiętamy:Andrew, Alicia, Bob, Camille, Cesar, David.Huragany są klasyfikowane na pięć kategorii według prędkości wiatru i zniszczeń, jakie są w stanie wyrządzić. Huragany nie są jednak jedynie katastrofami naturalnymi. Pełnią one ważną rolę w utrzymaniu równowagi cieplnej na Ziemi, transportując ciepło z rejonów tropikalnych ku biegunom. Poza tym, przynoszone przez nie ulewne deszcze czasami ratują cierpiące od suszy tereny.Więc mimo wszystko oprócz swej niszczącej natury- są tez nam ludziom i planecie przychylne ;-)
Jak mówią- ''coś za coś'', choć to brzmi okrutnie...
Na tym zakończę temat zjawisk powodujących zagrożenia.Wierzę i po cichu liczę na Wasze zdjęcia dotyczące zjawisk takich w naszym Kraju- jak tornada lub wichury.Niech to będą zdjęcia nawet po przejściu tornada,czy nagłej wichury,albo burzy :-) Zwracam się do Polskich Łowców Burz- podzielcie się z nami Waszymi skarbami- czyli zarejestrowanymi burzami i nie tylko ;-) Pozdrawiam gorąco!

Wykorzystane źródła:Meteorologia Dla Każdego Zbigniew Sorbjan Pruszyński i S-ka Warszawa 2001, Zdjęcia PAP.
Ostatnio edytowano 2009-07-05, 21:06 przez Tomasz Zaraś, łącznie edytowano 4 razy
Tomasz Zaraś Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 38
Dołączył(a): 2008-08-04, 21:47
Lokalizacja: IZDEBNO |SIERAKÓW|

Postprzez Maks Kocot » 2009-07-06, 15:08

Jak już napisał Tomek do określania siły tornada używa się skali Fujity, w której najmniejsze jest F0, natomiast największe F5.

Przykład tornada F1:

Obrazek

Tornado o sile F2:

Obrazek

F3:

Obrazek

F4:

Obrazek

Oraz największe zanotowane tornado o skali F5:

Obrazek
Ostatnio edytowano 1970-01-01, 01:00 przez Maks Kocot, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Maks Kocot Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 184
Dołączył(a): 2008-04-23, 13:07
Lokalizacja: Płock


Powrót do Obserwacje nieba

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron