Zakrycie Plejad przez Księżyc 13.XI.2008

Obserwacje astronomiczne, planet, Słońca, Księżyca i wszystkiego innego :)

Moderatorzy: Coremeil, Lejcyn, Tomasz Zaraś

Postprzez Lejcyn » 2008-10-16, 19:39

Witam serdecznie!

Już za nie cały miesiąc czeka nas kolejne wspaniałe zjawisko zakryciowe sponsorowane przez firmę 'La Luna' oraz 'Subaru' ;) . Dnia 13 listopada Księżyc prawie w całej swej okazałości leniwie 'pokryje' ;) 7 sióstr.

Ostatnie takie przejście mogliśmy ogladać 20 września tego roku. Poraz kolejny większośc mieszkańców mogła delektować się tym widokiem :) .

Tak to wyglądalo ;) :
[center]Obrazek[/center]
[center](Fot. by Lejcyn)[/center]

Mam nadzieję że spodoba się Wam wynik mojej..., hmm..., troszkę pracochłonnej pracy jaką jest tabelka z efemerydami dla 29 miast:

[center]Obrazek[/center]
Wszelki czas podany w tabeli to czas UT.

Wiadomo że efemerydy nie są liczone bezpośrednio dla Waszych domów..., dlatego warto było by, aby każdy z Was kto czuje się na siłach sam wyliczył dla siebie efemerydkę ;) . Służę pomocą - jeśli ktoś będzie potrzebował pomocy :) .
Mamy jeszcze sporo czasu..., dlatego każdy z Nas powinien się już powoli zacząc przygotowywać...

Mam nadzieję -wiem, nadzieja matką głupich- że podczas obserwacji nie spełnia sie przykazania Murphy'ego i każdy będzie miał piękną i pogodną noc. Chyba że w tym czasie ktoś kupi sobie nowy teleskop :D .

Mam nadzieję -tak, już drugą ;)- że wątek będzie się sukcesywnie rozwijał...

Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Lejcyn Malinowski

SOPiZPOA
Ostatnio edytowano 2008-11-30, 23:30 przez Lejcyn, łącznie edytowano 2 razy
Lejcyn Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 131
Dołączył(a): 2008-04-16, 20:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Janusz_Wiland » 2008-10-16, 21:17

Lejcyn, Twoja druga nadzieja spełnia się. Mam nadzieję, że pogoda wystrzeli jak podczas wiosennego przejścia Księżyca przez Plejady.

Obrazek
Janusz_Wiland Offline


-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2008-04-23, 18:49
Lokalizacja: W-wa-Piotrków Tryb.

Postprzez Łukasz Wojtyniak » 2008-10-16, 22:32

Piękny wątek o pięknym zjawisku! :-D

Co do wyglądu to poniżej wstawiam kilka z moich wypocin. Nie są to wszystkie bo dotarcie do wszystkich by mi nieco zajęło czasu, a tego niestety nie mam za wiele ostatnio.

Zakrycie Plejad 2007

I z grudnia 2007:
Obrazek

Obrazek

Niestety wszystkie zakrycia Plejad fotografowałem kompaktami, więc czekam na najbliższe żeby to się szybko zmieniło ;)
Pozdrawiam
Łukasz Wojtyniak
www.poa.home.pl
www.poa.com.pl
Łukasz Wojtyniak Offline


-#20%
-#20%
 
Posty: 75
Dołączył(a): 2008-04-16, 21:32
Lokalizacja: Przeźmierowo

Postprzez wimmer » 2008-10-17, 14:22

Mam nadzieję, że pogoda dopisze.
Jak tak, to jestem prawie pewien, że pokuszę sie o naszkicowanie tego zjawiska - i szkic umieszczę tu na forum...
Teraz tylko przydałby się jakiś szaman, żeby już teraz kombinował z odganianiem chmurw :-D
wimmer Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 62
Dołączył(a): 2008-10-07, 13:38
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Mariusz » 2008-10-17, 20:47

Zakrycia Plejad zazwyczaj psuje fatalna pogoda. Ile to już nocy nie przespanych spędziliśmy z głową w chmurach ???? - Łukasz wie najlepiej.
Lejcyn jak zwykle skrupulatnie przygotował materiał zakryciowy ;-) -dzięki.
Bądzmy optymistami i szykujmy sprzęcior. Pozdrawiam.
Mariusz Offline


-#Nowy
-#Nowy
 
Posty: 10
Dołączył(a): 2008-04-22, 20:31
Lokalizacja: Bledzew

Postprzez Maks Kocot » 2008-11-13, 15:06

Na razie pogoda wydaje się w porządku ;-) z tego co patrzyłem na niektórych stronkach pogodowych pogoda będzie taka do wieczora. Życzę miłego oglądania i świetnej pogody !


Pozdrawiam 8-)
Obrazek
Maks Kocot Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 184
Dołączył(a): 2008-04-23, 13:07
Lokalizacja: Płock

Postprzez Coremeil » 2008-11-13, 16:47

U mnie czyste niebo ale kilka małych chmurek widze na horyzoncie. :)
Coremeil Offline

Avatar użytkownika
-#40%
-#40%
 
Posty: 301
Dołączył(a): 2008-04-15, 20:30
Lokalizacja: Rumia

Postprzez Maks Kocot » 2008-11-13, 18:45

Jak u was z pogodą ? Bo u mnie kilka małych chmurek się pojawiło...ale myślę, że nie powinny przeszkadzać ;-)
Obrazek
Maks Kocot Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 184
Dołączył(a): 2008-04-23, 13:07
Lokalizacja: Płock

Postprzez Coremeil » 2008-11-13, 19:03

U mnie chmurek brak...

A dziś jest 13 i to takie zjawisko, aż sam się dziwie :shock:
Coremeil Offline

Avatar użytkownika
-#40%
-#40%
 
Posty: 301
Dołączył(a): 2008-04-15, 20:30
Lokalizacja: Rumia

Postprzez Mariusz » 2008-11-13, 20:55

U mnie słabe chmury wysokie i mgły Zrobiłem kilka fotek. Na sprzęcie osadza się rosa. Nie jestem entuzjastą zakryć przy pełni , mimo to jestem zadowolony.
Pozdrawiam! ;-)
Mariusz Offline


-#Nowy
-#Nowy
 
Posty: 10
Dołączył(a): 2008-04-22, 20:31
Lokalizacja: Bledzew

Postprzez Maks Kocot » 2008-11-13, 21:59

Ale pogoda u mnie beznadziejna. Im mniej czasu zostawało do zakrycia tym większe chmury się zbliżały do tego jeszcze ta mgła :-/ normalna porażka z tą pogodą, a była cały dzień taka ładna :roll: ale cóż nie jedno zakrycie przed nami! Pozdrawiam wszystkich którym nie udało się zobaczyć dzisiejszego zjawiska i tych którzy doczekali się i widzieli na niebie piękne zjawisko jakie dziś miało miejsce. 8-)
Obrazek
Maks Kocot Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 184
Dołączył(a): 2008-04-23, 13:07
Lokalizacja: Płock

Postprzez Łukasz Wojtyniak » 2008-11-14, 00:25

A mi się jakoś tam udało. Pogoda była mega zwariowana, że aż trudno coś o niej normalnego powiedzieć. Czegoś takiego dawno nie widziałem. W ciągu zaledwie minuty potrafiła się zmienić ze 3 razy :-o
Niestety co gorsza zaczęło się chmurzyć od wschodu w zasadzie z początkiem zakrycia gromady. Mokro strasznie i dość zimno.

Celestronem w ognisku głównym robiłem przy ISO 200-400 z czasem od 1/10 do ok 1,5s. przy normalnych warunkach (rozumiane jako lekkie wysokie). Jednak chwilę później robiłem już nawet 5 sekundowe ekspozycje i Księżyc nie był prześwietlony! To pokazuje jakie były zmienne warunki!

Zdjęcia znajdziecie w ALBUMIE POA.
Pozdrawiam
Łukasz Wojtyniak
www.poa.home.pl
www.poa.com.pl
Łukasz Wojtyniak Offline


-#20%
-#20%
 
Posty: 75
Dołączył(a): 2008-04-16, 21:32
Lokalizacja: Przeźmierowo

Postprzez Lejcyn » 2008-11-14, 09:49

W Kolobrzegu jaka pogoda byla taka byla..., ale po godz. 20:10 w niebie nastala wieeeelka dziurwa ktora byla az do konca zakrycia :). Jakaz wielka szkoda ze tym razem to nie ja bylem obserwatorem.., tylko mentorem tego zjawiska :). Trzeba wcielac nowych zakryciowcow w ten fach :D. W koncu troche malo nas w SOPiZ'ie ;). Po przejsciu chmurw w Kolobrzegu zaobserwowalismy miniecie Mai z Ksiezycem... Po chwili zerkajac miedzy Majunia a Alcyone..., ta druga wlasnie zniknela... Miedzy zakryciem Alcyone a odkryciem Merope bylo ok 20min..., aby znalez M57... Po chwili obserwacji na ten jakze sliczny obiekt wrocilismy do Subaru ;). Po powrotnym zwroceniu telepa na Lysego pieknie wyszla zza brzegu Merope . Po tym odkryciu czekalo juz Nas tylko odkrycie Alcyone. Jeszcze chwila kukania na Plejadki z Ksiezycem i do domku ;).
Pozdrawiam serdecznie
Leju

PS.
Lukaszu..., poraz kolejny - gdzie leju tam pogoda :D
Lejcyn Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 131
Dołączył(a): 2008-04-16, 20:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Łukasz Wojtyniak » 2008-12-01, 21:46

Lejcyn napisał(a):Lukaszu..., poraz kolejny - gdzie leju tam pogoda :D

Oj nie zawsze nie zawsze. przykład to dzisiejszy dzień - zakrycia Wenus nie widziałeś :-?
Pozdrawiam
Łukasz Wojtyniak
www.poa.home.pl
www.poa.com.pl
Łukasz Wojtyniak Offline


-#20%
-#20%
 
Posty: 75
Dołączył(a): 2008-04-16, 21:32
Lokalizacja: Przeźmierowo


Powrót do Obserwacje nieba

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron