HALO- CZYLI PIĘKNE ZJAWISKA NA NIEBIE :)

Obserwacje astronomiczne, planet, Słońca, Księżyca i wszystkiego innego :)

Moderatorzy: Coremeil, Lejcyn, Tomasz Zaraś

Postprzez Tomasz Zaraś » 2008-08-29, 03:01

Swoje pierwsze halo w okół Księżyca dostrzegłem 22 stycznia 2001 r.- podczas obserwacji
koniunkcji Jowisza z Saturnem i Księżycem. Było to przepiękne zjawisko, w środku był
nasz ziemski satelita, parę ° od niego Jowisz, Saturn, zaś pod samym Księżycem błyszczał
pomarańczowy Aldebaran (α Byk ). Daleko na płd.zachodzie lśniła jasna Wenus.
Wtedy pierwszy raz stwierdziłem, że warto by było się głębiej zainteresować tym pięknym
zjawiskiem. Pamiętam te emocje i podziw dla tego co było mi dane tego wieczoru obserwować.
Halo w okół Słońca dostrzegłem 18 czerwca 2003r. widok równie ciekawy i malowniczy.
Obrazek
Co to jest halo, jak powstaje, jak je szukać i kiedy?Postaram się odpowiedzieć na to.
Halo powstaje w chmurach piętra wysokiego: cirrostratus- chmura ta tworzy swoistą
białawą zasłonę i pokrywa przeważnie całe niebo. Zbudowana jest z kryształków lodu
bo na wysokości od 10 do 12 km. temp. spada aż do -50 ° C.
Kryształki mają zwykle ołówkowy lub płytkowy kształt i przez ich strukturę dochodzi do
załamania światła-tak powstaje zjawisko halo. Promienie słoneczne załamują się pod
kontem 22° . Jak rozpoznać chmurę cirrostratus? Jak pisałem wcześniej tworzy zasłonę,
obejmuje całe niebo, jest biała lub prawie siwa, Słońce przez nią jest zamglone i czasem
potrafi oślepiać, zwłaszcza jak jest wysoko.Oj łzawią wtedy oczęta :shock:
Podobna jest do niej chmura typu stratus, ale ta należy do chmur piętra niskiego do 2 km.
Też pokrywa całe niebo, tylko jest ciemniejsza. Gdy zauważymy chmurę cirrostratus,
zobaczmy czy w odległości 22° od Słońca nie tworzy się swoisty tęczowy krąg- ale nie z tą
paletą barw jak tęcza- słońca poboczne też miewają barwy zbliżone ''barwnemu łukowi'' :-D
Jak obliczyć te 22°? Wystarczy wyciągnąć rękę na całą długość przed siebie,skierować ją w
stronę obiektu np.Słońca- dłonią do przodu, rozstawić palce i odległość od kciuka do małego
palca to będzie około 22°.
Mimo,że czasem nie będzie halo, mogą pojawić się inne zjawiska jak słońca poboczne,
zwykle po obu stronach naszej dziennej gwiazdy-pojawią się tez w odległości 22° .
Niekiedy jak ilość kryształków jest na prawdę wielka, potrafią się tworzyć wspaniałe zja-
wiska- zachwycają barwami i swym rozmiarem. Zachęcam do poszukiwania tych zjawisk
na dziennym i nocnym niebie, mogą powstać wtedy wspaniałe zdjęcia. I w tym jednym
przypadku życzę pochmurnego nieba, pokrytego chmurą cirrostratus ;-)
Ostatnio edytowano 2008-08-29, 22:29 przez Tomasz Zaraś, łącznie edytowano 1 raz
Tomasz Zaraś Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 38
Dołączył(a): 2008-08-04, 21:47
Lokalizacja: IZDEBNO |SIERAKÓW|

Postprzez Łukasz Wojtyniak » 2008-08-29, 22:47

Tomasz Zaraś napisał(a):I w tym jednym przypadku życzę pochmurnego nieba, pokrytego chmurą cirrostratus ;-)

Ja za to pamiętam szczególnie noce z koniunkcjami, kiedy to Srebrny Glob był wysoko nad horyzontem i przeważnie nie były to ciepłe noce. Chmury owszem były i to przynajmniej na 80%-tach nieba ale to było zachmurzenie nie całkowite. To znaczy, że oprócz pięknego halo, a częściej wieńców było można przez większość czasu obserwować zbliżenia Księżyca.
Były to koniunkcje z jasnymi obiektami: planety, Aldebaran, El Nath, Regulus i inne.
Gdzieś na POA zdjęcia znajdziecie, ale jak tylko je odszukam to je zamieszczę :-)
Pozdrawiam
Łukasz Wojtyniak
www.poa.home.pl
www.poa.com.pl
Łukasz Wojtyniak Offline


-#20%
-#20%
 
Posty: 75
Dołączył(a): 2008-04-16, 21:32
Lokalizacja: Przeźmierowo

Postprzez deep_space » 2008-08-30, 00:31

Skoro juz mowa w powyższym tekscie o słońcach pobocznych to..... nie bede duzo pisac wrzuce fotki ;)

szeroki kadr:
Obrazek

normalny kadr:
Obrazek

Gdzieś jeszcze mam zblizenie samego "poboczniaka";) ale nie moge znależć :(


pozdrawiam
....................................................................
deep_space Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 101
Dołączył(a): 2008-05-25, 22:18
Lokalizacja: Leszno

Postprzez Tomasz Zaraś » 2008-08-30, 01:03

Bardzo dziękuję za odpowiedzi do tematu i śliczne fotografie- a także, za zainteresowanie
owymi pięknymi zjawiskami. Pozdrawiam gorąco ;-)
Obrazek
Tomasz Zaraś Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 38
Dołączył(a): 2008-08-04, 21:47
Lokalizacja: IZDEBNO |SIERAKÓW|

Postprzez Iluvatar » 2008-08-31, 23:57

Gratuluję zdjęć. Co do Słońc pobocznych, to nigdy ich jeszcze nie udało mi się zaobserwować, jednak mam jedno zdjęcie, które wykonałem ostatnio i nie wiem, czy jest to Słońce poboczne czy któreś z innych zjawisk. Dodam jeszcze, że Słońce było poza prawą stroną kadru, a samo zdjęcie lekko poprawione w CameraRAW.


Zdravim
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Iluvatar Offline


-#Nowy
-#Nowy
 
Posty: 14
Dołączył(a): 2008-05-25, 16:43

Postprzez Tomasz Zaraś » 2008-09-01, 15:59

Tak- to jest zdecydowanie słońce poboczne ;-) Gratuluję pięknej fotografii !
I zachęcam do dalszego ''polowania'' na tego typu zjawiska :lol: Pozdrawiam gorąco!
Tomasz Zaraś Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 38
Dołączył(a): 2008-08-04, 21:47
Lokalizacja: IZDEBNO |SIERAKÓW|

Postprzez Janusz_Wiland » 2008-09-18, 21:12

Odgrzebałem swoje zdjęcia halo sprzed paru lat.



Obrazek


Obrazek


Obrazek
Janusz_Wiland Offline


-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2008-04-23, 18:49
Lokalizacja: W-wa-Piotrków Tryb.

Postprzez deep_space » 2008-11-13, 21:50

odkurzę troszke ten temat - fotka z 13.11.008 r czyli dzisiejsza :)

Obrazek
....................................................................
deep_space Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 101
Dołączył(a): 2008-05-25, 22:18
Lokalizacja: Leszno

Postprzez skryba » 2008-12-26, 09:46

to grudniowy księżyc w otoczeniu chmur
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
skryba Offline


-#Nowy
-#Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): 2008-12-02, 07:57

Postprzez skryba » 2008-12-26, 10:01

grudniowe chmury
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
skryba Offline


-#Nowy
-#Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): 2008-12-02, 07:57

Postprzez Phoenice » 2009-07-23, 18:40

fajne fotki :)
Przyroda potrafi nieźle zaskoczyć :D
mi udało się ustrzelić coś takiego...
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Baśka B.
Phoenice Offline


-#Nowy
-#Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2009-07-23, 18:34


Powrót do Obserwacje nieba

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron