1.08.2008 - Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce.

Obserwacje astronomiczne, planet, Słońca, Księżyca i wszystkiego innego :)

Moderatorzy: Coremeil, Lejcyn, Tomasz Zaraś

Postprzez deep_space » 2008-07-15, 14:56

Mam nadzieje ze władze forum nie obraża sie za ten link :-P

http://forum.astronet.pl/index.cgi?2003#n003000

tam w temacie "... zacmienie" autor pokazał mniej wiecej rysunek jak taką oprawę folii zrobic tanio i szybko.

Ja swoją robiłem podobnie - dwa krązki grubej tektury pomiedzy nie folia , no i mocowanie do teleskopu (moje wygląda identycznie jak tamto z rysunku) całość połączona razem i mozna obserwowac

Aha i jeszcze jedna bardzo wazna moim zdaniem informacja - na początku myslałem ze folia musi byc idealnie mocno naciągnieta , a okazało sie ze tak nie jest :!: - u mnie ma duzo luzu i troszke pofalowana jest w tej oprawie - ale wcale to nie przeszkadza w obserwacjach, tak wiec nie strajcie sie jej na siłę naciągnąć pomiedzy warstwami tektury - to nie musi byc gładkie jak lustro :-D

P.S.
tak na marginesie - sam zanim stałem sie posiadaczem folii baadera obserwowałem słoneczko metodą projekcji - bezpieczna i niezawodna - nalezy tylko pamietac zeby teleskop kierowac na słonce na "wyczucie" , a nie patrząc w okular 8-)

http://www.eaas.co.uk/astro_photos/Sun/ ... normal.gif

Pozdrawiam
Deep
....................................................................
deep_space Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 101
Dołączył(a): 2008-05-25, 22:18
Lokalizacja: Leszno

Postprzez marcel-57 » 2008-07-16, 11:30

Witaj Deep.
Serdeczne dzieki za ten link dotyczacy budowy filtra slonecznego.
Wlasnie upewnilem sie ze wykonalem swoj wlasny w identyczny sposob,ale
sloneczka nie zobaczylem.
Moze folie wlozylem odwrotnie?

Pozwolilem sobie obejrzec Twoj album.Zrobil na mnie duze wrazenie.
Widze ze to co robisz,robisz z pasja.Zycze wytrwalosci .

marcel-57
marcel-57 Offline


-#Nowy
-#Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): 2008-05-15, 15:43
Lokalizacja: Piaseczno

Postprzez Lejcyn » 2008-07-16, 17:19

Drogi Marcelku...

Nie ma znaczenia z jakiej strony zalozysz folie, z jednej i drugiej strony dziala tak samo :).
Byc moze nie trafiles poprostu w Sloneczko, lub zapomniales ze przez chmury naszej gwiazdki nie dojrzysz ;).

Zrob sobie rowniez folie na szukacz, co znacznie ulatwi Ci poszukiwanie Sloneczka w glownym teleskopie :).

Pozdrawiam
Lejcyn
Lejcyn Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 131
Dołączył(a): 2008-04-16, 20:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez marcel-57 » 2008-07-16, 19:54

Witaj Lejcyn.
Wiem, ze dla "starych wyjadaczy" taki problem to nie problem.
Gdybym nie trafil w sloneczko,to nie mialbym dzisiaj nadtopionej obudowy
okularu i podziurkowanej folji.(skutek rzutowania obrazu na to co mialem pod reka-
-czyli filtr.)W desperacji stracilem glowe.
Ale walcze dalej.Przeciez 1.08. coraz blizej.
Ostatecznie zostaje jeszcze zadymiona szybka.

Pozdrawiam

marcel-57
marcel-57 Offline


-#Nowy
-#Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): 2008-05-15, 15:43
Lokalizacja: Piaseczno

Postprzez Lejcyn » 2008-07-16, 20:47

Dokladnie Kasiu.

Przeciez folia badera nie jest filtrem ktory naklada sie na okular, tylko na tubus teleskopu.
Nastepnym razem Marcelku folie zrob tak jak u kolegi Jackyhyde'a..., ta wlot promieni Sloneczka do teleskopu ;), bo wlasnie tam, ona powinna sie znajdowac :):

Obrazek
Na zdjeciu oczywiscie przyjaciel Gregohr ;)

Pozdrawiam
Lejcyn
Lejcyn Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 131
Dołączył(a): 2008-04-16, 20:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez deep_space » 2008-07-16, 20:58

Dokładnie tak jak Szanowny Kolega Lejcyn :mrgreen: napisał - wrzuce dodatkowo dla potwierdzenia BOJLER Szanownego Kolegi Ignisdei'a z folią (na fotce Lejcyna widać go w tle :-D )

Obrazek

edit:
na szybko dzisiaj (18 lipca) zrobiłem pare fotek Słońca korzystając z chwili wolnego, zeby juz mieć wyobrazenie co i jak przy danych ustawieniach wychodzi (oczywiscie w trakcie zacmienia zostaną one odpowiednio delikatnie zmodyfikowane 8-) )


A oto efekty

Obrazek

P.S.1
rozdzielczość kiepska bo zdjecia zmiejszone i połączone ale widać mniej wiec o co lotto :-P
Najlepiej wyszło chyba nr 4 bo zdaje mi sie ze przy pełnej rozdzielczości widac z lekka nawet granulacje :mrgreen: szkoda ze zadnej plamki nie ma bo wtedy wszystko ładnie by było wiadać w sensie byłby jakiś punk odniesienia ;-)
....................................................................
deep_space Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 101
Dołączył(a): 2008-05-25, 22:18
Lokalizacja: Leszno

Postprzez Coremeil » 2008-07-19, 13:57

U mnie ostatnio pogoda nie za ciekawa.
Będe zadowolony gdy chociaż coś zobaczę...
Coremeil Offline

Avatar użytkownika
-#40%
-#40%
 
Posty: 301
Dołączył(a): 2008-04-15, 20:30
Lokalizacja: Rumia

Postprzez Lejcyn » 2008-07-19, 18:11

Bardzo dobry pokaz Radku :).

Ja dzisiaj również pofociłem troche Słonko w celu doboru parametrów..., oraz uchwycenia nań mikrusiej plamki :).
Oto efekt:

[center]Obrazek[/center]

Sprzet:
Canon 400D + MTO 11CA
t=1/160s
ISO100
15:19 19.VII.2008 UT

Pozdrawiam
Lejcyn

Z tego miejsca DZIĘKUJE ślicznie Awarowi za udostepnienie MTO ;).
Lejcyn Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 131
Dołączył(a): 2008-04-16, 20:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Łukasz Wojtyniak » 2008-07-19, 21:22

Mimo że nie ma mnie w domu to przed zaćmieniem będę musiał zrobić kilka rzeczy zaćmieniowych. Folia w dwóch kawałkach (aperturowa i szukaczowa) do mnie idzie. Będę musiał jeszcze przerobić adapter Baader Planetarium na nowy kompakt. Co prawda może będzie i taka możliwość, że nie będę musiał o tym robić bo będzie nowy aparat ;) ale lepiej się ubezpieczyć :).
Dla posiadaczy archiwów Vademecum Miłośnika Astronomii, był tam ładny opis wykonania oprawki do folii z tektury czy kartonu. Choć niemal analogicznie można to zrobić też z plastiku.

A na koniec pozostaną mi przygotowania do naszej transmisji internetowej :!:
Ostatnio edytowano 2008-07-19, 22:15 przez Łukasz Wojtyniak, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam
Łukasz Wojtyniak
www.poa.home.pl
www.poa.com.pl
Łukasz Wojtyniak Offline


-#20%
-#20%
 
Posty: 75
Dołączył(a): 2008-04-16, 21:32
Lokalizacja: Przeźmierowo

Postprzez Lejcyn » 2008-07-19, 23:20

Łukasz Wojtyniak napisał(a):Folia w dwóch kawałkach (aperturowa i szukaczowa) do mnie idzie. Będę musiał jeszcze przerobić adapter Baader Planetarium na nowy kompakt. Co prawda może będzie i taka możliwość, że nie będę musiał o tym robić bo będzie nowy aparat ;) ale lepiej się ubezpieczyć :).


Odnosnie powyzszego, powtorze jeszcze raz aspekty bezpieczenstwa..., aby nie uzywac jakichs dziwnych filtrow typu zdjecie rentgenowskie, oczadzone szybki, klisze fotograficzne czy nosniki danych typu dyskietka lub plyta CD/DVD.

Nie uzywajcie filtor ktore sa tylko na wyjsciu glownym obrazu - czyli w okularze..., filtr przeciwsloneczny powinien znajdowac sie na tubusie teleskopu!!.

Pamietajcie - Wasze zdrowie jest najwazniejsze.

Pozdrawiam
Mariusz
Lejcyn Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 131
Dołączył(a): 2008-04-16, 20:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez pepelito » 2008-07-20, 20:53

Jeszcze 10dni do tak ważnego wydarzenia.
pepelito Offline


-#10%
-#10%
 
Posty: 67
Dołączył(a): 2008-04-27, 21:20
Lokalizacja: Zagorzyce

Postprzez Coremeil » 2008-07-26, 15:57

A mi się wczoraj statyw połamał, zaczynam zbieranie kasy na Synte 8" - teraz już "na serio" bo coś trzeba mieć ;-)
Coremeil Offline

Avatar użytkownika
-#40%
-#40%
 
Posty: 301
Dołączył(a): 2008-04-15, 20:30
Lokalizacja: Rumia

Postprzez Kasia:) » 2008-07-27, 12:13

Coremeil napisał(a):A mi się wczoraj statyw połamał, zaczynam zbieranie kasy na Synte 8" - teraz już "na serio" bo coś trzeba mieć ;-)


Coremeil, a to masz dopiero szczęście! :shock:

Ja mam takie pytanko! Wczoraj dojechała do mnie folia i jest ona między białym papierkiem, a folią przezroczystą! Papierek to oczywiste, że muszę zdjąć, ale tę folię przezroczystą również??

Folię i tak już sprawdzałam na Słoneczku! Ale bombowy widok! :-D


Pojawił mi się jeszcze jeden problem!

W moim teleskopie zaraz przy wlocie tuby są 4 śrubki od pajączka! Nie wiem, jak w tym wypadku robić pierścień do oprawy bo od wlotu do śrubek są zaledwie 4 cm! Wolałabym aby pierścień był nieco głębszy, ale wtedy będzie musiał mieć większą średnicę i będą wolne przestrzenie! Czy ktoś może doradzić co zrobić w takim wypadku??
Oczywiście pierścień i tak dokleję taśmą, by w razie czego wiatr oprawy nie zdmuchnął, ale przez te śrubki to i doklejenie będzie kłopotliwe bo one są dość duże!
Kasia:) Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 105
Dołączył(a): 2008-06-18, 21:30
Lokalizacja: Police/k. Szczecina

Postprzez Lejcyn » 2008-07-27, 14:18

Kasia:) napisał(a):Papierek to oczywiste, że muszę zdjąć, ale tę folię przezroczystą również??

Również.

Kasia:) napisał(a):W moim teleskopie zaraz przy wlocie tuby są 4 śrubki od pajączka! Nie wiem, jak w tym wypadku robić pierścień do oprawy bo od wlotu do śrubek są zaledwie 4 cm! Wolałabym aby pierścień był nieco głębszy, ale wtedy będzie musiał mieć większą średnicę i będą wolne przestrzenie! Czy ktoś może doradzić co zrobić w takim wypadku??
Oczywiście pierścień i tak dokleję taśmą, by w razie czego wiatr oprawy nie zdmuchnął, ale przez te śrubki to i doklejenie będzie kłopotliwe bo one są dość duże!


To oprawe zrob o pare centymetrow za srubki... i jak najciasniej sie da... no i oczywiscie wzgeledem bezpieczenstwa np tasma do metkownic przyklej sobie oprawe do tubusa.
Lejcyn Offline

Avatar użytkownika
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 131
Dołączył(a): 2008-04-16, 20:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez deep_space » 2008-07-27, 20:25

Kasiu - jesli chodzi o to, ze te srubki wystają na zewnątrz tubusu to mozesz zrobic tak jak polecił Leju albo w oprawie wyciąc miejsce na te srubki...tak na szybko naszkicowałem o co mi mniej wiecej chodzi ...
Obrazek
..... i tasma - j/w :-D

Mam nadzieje ze to pomoze
Pozdrawiam
....................................................................
deep_space Offline

Avatar użytkownika
-#20%
-#20%
 
Posty: 101
Dołączył(a): 2008-05-25, 22:18
Lokalizacja: Leszno

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Obserwacje nieba

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron